NASA профінансує розробку проєкту нової космічної станції, створенням якої займатимуться три приватні компанії із США

Урядові монополії на польоти в космос та швидкими темпами поступаються приватним компаніям, які значно розширили свої можливості за останні десятиліття. Мало того, в галузі дослідження космосу урядові програми все частіше просять допомоги саме у приватних компаній - зокрема, нову космічну станцію, яка невдовзі має замінити славетну, але зношену МКС, на замовлення NASA проєктуватимуть та будуватимуть одразу три компанії, відповідні угоди з якими американське космічне агентство вже уклало.

Наразі відомо, що в NASA готові виділити на ці проєкти 415,6 мільйона доларів. Що ж до компаній, які займатимуться проєктуванням нової космічної станції, то ними стали Blue Origin з Вашингтону, Nanoracks LLC з Х'юстону та Northrop Grumman Systems Corporation з Далласа, які, відповідно, отримають за свої послуги 130, 160 та 125,6 мільйона доларів.

"NASA має намір продовжити безперервне перебування США на низькій навколоземній орбіті за допомогою переходу від використання Міжнародної космічної станції до інших платформ. Ці виплати простимулюють розробку американським приватним сектором комерційних незалежних космічних станцій, якими користуватимуться як держава, так і приватні підприємства", - наголошують в NASA.

Примітно, що NASA було з кого обирати - загалом до агентства надійшли пропозиції від 11 компаній, але найкращі технологічні концепції надали три вищезгадані. Наразі відомі й вимоги, які висувалися до кандидатів: так, компанії мали запропонувати такий проєкт космічної станції, на території якої у комфортних умовах протягом не менше пів року могли б жити та працювати щонайменше двоє астронавтів. Крім того, проєкт мав передбачати зручний та гнучкий графік ротації екіпажів.

Варто зауважити, що з трьох обраних NASA компаній широкому загалу найбільш відома Blue Origin, яка належить мультимільярдеру Джеффу Безосу. При цьому сам Безос - за підтримки NASA чи без неї - планує втілити власний проєкт з будівництва приватної космічної станції до 2030 року та збирається зробити її комерційною. Планується, що "Орбітальний риф" (таку назву отримає станція) за певні суми зможуть відвідувати туристи; крім того, площі станції будуть здаватися в оренду бізнес-структурам.

Нагадаємо, переповнена штучними супутниками орбіта може покласти край астрономічним спостереженням та мріям людства про підкорення космосую.

Нагадаємо, вчені із Університету Юти спроєктували магнітний тяговий промінь, за допомогою якого збираються прибрати непотріб з земної орбіти.

Нагадаємо, американський підприємець та винахідник Стів Возняк знайшов спосіб боротьби з "космічним сміттям".