Росія може зірвати транзит газу через українську газотранспортну систему вже цієї зими

Після введення в експлуатацію газогону "Північний потік-2" Російська Федерація буде вже не так зацікавлена в дотриманні норм контракту щодо транспортування газу через українську ГТС, який було підписано в грудні 2019 року. Саме тому в Україні вважають цілком можливим той сценарій, при якому росіяни вдадуться до порушення контракту, чим "підірвуть" надійність української газотранспортної системи, заявив на конференції в Atlantic Council генеральний директор ТОВ "Оператор ГТС України" Сергій Макогон.

Так, передбачені контрактом штрафні санкції за недопостачання домовлених норм палива зовсім не так боляче вдарять по кишені "Газпрому", як того можна було б сподіватися - мільярдні прибутки, які російський монополіст отримує останнім часом, дозволяють східним сусідам вдатися до такого "гібридного" сценарію.

"Розглядаємо певний "гібридний" сценарій, який потенційно може виникнути цієї зими", - зауважив Макогон.

За словами гендиректора ОГТСУ, умова "качай або плати", прописана в контракті, дозволить стягнути з російського монополіста мільярд доларів за недопостачання газу, але враховуючи, що прибутки "Газпрому" за найскромнішими підрахунками зараз сягають 20 мільярдів доларів, розраховувати на те, що росіяни не ризикнуть вдатися до такого кроку не варто. Водночас українська ГТС в разі застосування "гібридного" сценарію постраждає доволі серйозно, адже українська транзитна газова труба не повинна простоювати.

Виходячи зі слів Сергія Макогона, зараз Україна може лише сподіватися на те, що до найгіршого сценарію в РФ все ж не вдадуться та будуть транспортувати газ в домовленому обсязі.

Варто відзначити, що протягом вересня вартість природного газу на європейських ринках зросла до історичного максимуму, адже за 1000 кубометрів правили майже 1000 доларів. Експерти пояснюють це "газовим шантажем" з боку РФ - таким чином росіяни прискорили рішення про сертифікацію "Північного потоку-2". Ще один крок з боку Росії - відмова прокачувати додаткові обсяги палива до країн ЄС - призвів до того, що зараз резервні запаси газу в європейських сховищах становлять лише 71% від потрібного обсягу.

Нагадаємо, експерт назвав три кроки, на які має піти влада для того, щоб знизити тарифи на газ та електроенергію для українців.

Нагадаємо, Нафтогаз звернувся до ряду з проханням виділити 123 мільярди гривень на додаткову закупівлю газу.

Нагадаємо, у Міненерго розповіли, що буде на випадок відсутності транзиту російського газу.