Економіст звернув увагу на невідповідність між заявою президента та тарифною політикою, яку, на вимогу МВФ, буде впроваджувати уряд

Традиційне послання голови держави, з яким 1 грудня звернувся до депутатів Верховної Ради президент Володимир Зеленський, не обійшлося без "улюбленого коника" гаранта - тарифів на житлово-комунальні послуги, які, за словами президента, урядові вдалося стримати навіть за умов економічної та енергетичної кризи.

"Енергетична криза, обмеження в електропостачанні, значне зростання тарифів. Вперше – це не про Україну. Це реалії усього світу, пропри які нам вдалось зберегти стабільність в енергетиці, стримати зростання цін на житлово-комунальні послуги, а ціни на електроенергію для населення – навіть знизити", – заявив у своїй промові голова держави.

При цьому Олексій Кущ звернув увагу на невідповідність між досягненнями, про які оголосив президент та реальним станом справ. Зокрема, експерт нагадав про умови, на яких Україні був наданий 700-мільйонний транш від Міжнародного валютного фонду та до червня 2022 року продовжена кредитна програма stand-by.

Так, в оновленому Меморандумі між МВФ та урядом України чимало уваги приділено саме тарифній політиці Кабміну: попри попередні заяви уряду, ціну на газ все ж таки доведеться підвищити.

"Ми зобов'язуємося не вводити жодного обмеження цін на газ, що поставляється домогосподарствам, а також гарантувати, що оптові ціни будуть визначатися на прозорому та ефективному ринку. Ми також забезпечимо, щоб усі тарифи на опалення, що визначаються місцевими органами влади, було переглянуто", - йдеться в документі.

При цьому ще однією умовою надання траншу стала обіцянка уряду розробити інструменти для теплокомуненерго, з допомогою яких відбувалося б стягнення комунальних платежів із домогосподарств, в тому числі - коштом збільшення штрафів для боржників.

Таким чином, погодившись на згадані умови, уряд має відмовитись від практики ручного регулювання тарифів, завдяки чому населення буде платити за газ і опалення за ринковими цінами. Це абсолютно необхідно в тому випадку, якщо уряд розраховує на отримання нових кредитів від МВФ, надання яких заплановане на березень і червень 2022 року.

"Справжнє "послання президента", а не та "локшина по-флотські", яка була вивантажена на вуха депутатам і всім нам", - підсумував Олексій Кущ.

Нагадаємо, на думку експерта, уряд має вдатися до "замороження" нинішніх тарифів на п'ять наступних років для того, щоб розв'язати проблеми заборгованості населення.

Нагадаємо, економіст пояснив, чому фіксована ціна на газ не захистить українців від високих цін на товари та послуги.

Нагадаємо, наміри облгазів підняти тариф на розподіл блакитного палива в 4 рази не будуть схвалені НКРЕКП.