Загроза російської агресії та необачна заява президента Зеленського послабили гривню

Останні два тижні листопада виявилися непростими для нацвалюти, яка невпинно дешевшала відносно долара. Зрештою, у четвер, 2 грудня, НБУ встановив курс уже на рівні 27,23 гривні за долар - іншими словами, за півмісяця долар подорожчав майже на одну гривню.

Востаннє у 2021 році гривня слабшала схожим чином у липні - тоді на її вартість впливали закупівля вакцин урядом та підвищений попит на валюту серед компаній, які виплачували дивіденди. Втім, невдовзі гривня повернула втрачені позиції і до кінця осені українці встигли відвикнути від "гойдалки" на валютному ринку. То що ж відбувається з курсом зараз і чого потрібно чекати від долара до кінця 2021 року?

Фінансові аналітики стверджують: найбільшу роль у послабленні гривні зіграла загроза військового вторгнення з боку Росії та концентрація російських військ біля українських кордонів. Поки ця інформація активно поширювалася ЗМІ, валютний ринок реагував відносно спокійно, але коли про потенційне загострення заговорили уже на найвищому рівні, гривня нарешті похитнулася.

Свою роль зіграла і заява президента Володимира Зеленського про державний переворот, який нібито планувався на 1 грудня: гроші, як відомо, люблять тишу, тому одразу після слів голови держави, тобто - в п'ятницю, 26 листопада - негативні настрої на ринку посилилися.

"Ринок перебуває під тиском, пов'язаним із посиленням ризику воєнної агресії на сході країни. Швидше за все, негативний вплив на ринок мала заява президента Зеленського на пресконференції про путч, який нібито готується під керівництвом Ріната Ахметова", - вважає аналітикиня Concorde Capital Євгенія Охтирко.

В часи неспокою та потрясінь попит на валюту традиційно збільшується (так сталося і в листопаді 2021 року), тож правило, за яким попит породжує підвищення цін, знов-таки спрацювало.

Примітно, що 700-мільйонний транш від МВФ та відчайдушні спроби Нацбанку врятувати гривню шляхом рекордного продажу валюти з резервів не допомогли. Долар продовжує зростати, і, згідно з прогнозами фінансових аналітиків, зрештою може сягнути позначки у 28,5 та навіть 29-29,5 гривень. Щоправда, на цей процес значною мірою будуть впливати "звістки зі Сходу" - якщо загроза ймовірного російського вторгнення мине, курс стабілізується та, ймовірно, навіть буде скорегований Нацбанком.

Нагадаємо, НБУ склав інфляційний прогноз на кінець 2021 та початок 2022 року.

Нагадаємо, з держбюджету України зникне показник запланованого річного курсу долара від Нацбанку.

Нагадаємо, ВВП України у 2021 році у доларовому еквіваленті складе рекордні 195 мільярдів.