Американські вчені встановили, що штучно створені клітини-ксеноботи виявилися здатними до розмноження

Ксеноботи або так звані "живі роботи", штучно створені вченими зі стовбурових клітин африканської жаби Xenopus laevis у 2020 році, неочікувано проявили здатність до розмноження. Причому відбувається цей процес цілком природним, хоча і абсолютно новим, раніше невідомим науці шляхом, про що йдеться в дослідженні американських біологів, опублікованому в журналі PNAS.

У ксеноботів немає ні шлюбного періоду, ні статі, ні мозку, ні потомства у стандартному розумінні цього слова: "живі роботи" розміром близько 1 міліметра здатні розмножуватися лише за умов, створених для них біологами. Зокрема, для цього декілька достатньо великих груп ксеноботів розміщують в лабораторній чашці Петрі, після чого ці групи починають відрощувати джгутики, зближатися між собою та зливатися в єдине ціле. Новоутворена група з приблизно 50 ксеноботів і є тим самим "потомством", яке, своєю чергою, здатне рухатись та накопичувати розрізнених ксеноботів у наступну групу.

"Ми довгий час вважали, що нам відомі всі способи розмноження організмів. Однак це щось інше, те, що ми раніше ніколи не бачили", — розповів співавтор дослідження Дуглас Блекістон з Університету Тафтса.

Справді, таке явище, відоме як кінематичне самовідтворення, раніше спостерігалося в деяких видах молекулярних машин та моделей, проте у живій природі з ним зіткнулися вперше. При цьому важливо, що окремі стовбурові клітини до пересування в розчині та об'єднання в групи не здатні: для цього необхідно змоделювати для них відповідні умови та забезпечити початковий рух ксенобота-"прабатька".

Навіщо потрібні ксеноботи? Наразі вони становлять суто науковий інтерес для вчених, проте в майбутньому, вважають експерти, їх можна буде застосовувати одразу в кількох напрямках. Так, приміром, здатних переносити співмірні їхньому розмірові вантажі ксеноботів можна було б "навчити" збирати частки мікропластику у водах Світового океану; крім того, здатність цих організмів до регенерації може бути застосована в медицині - щоправда, задля всього цього вчені мають навчитися ними керувати. Поки що ж науковці впевнені лише в одному - ксеноботи абсолютно безпечні, а процес їх розмноження надійно контролюється.

Нагадаємо, вчені зафіксували новий штам вірусу COVID-19, який є більш заразним та стійкішим до вакцини, ніж його попередники.

Нагадаємо, українські полярники знайшли 6 раніше невідомих видів життя в Антарктиці.

Нагадаємо, мікроорганізми, які "привезуть" з космічних подорожей астронавти, можуть стати причиною нових руйнівних пандемій на Землі.