Після 2024 Року Росія, скоріше за все, припинить транзит газу через українську ГТС

Україна братиме участь у сертифікації російського газопроводу "Північний потік-2", проте не в змозі зупинити цей процес, оскільки не має права вето в даному питанні. Про це гендиректор НАК "Нафтогаз" Юрій Вітренко повідомив в коментарі інформаційному агентству Reuters.

"(В України) немає жодного права вето", - зауважив Вітренко, відмітивши, що Україна звернеться до суду в тому випадку, якщо процес сертифікації відбудеться із порушенням норм європейського законодавства.

При цьому, наголошує Вітренко, наразі Росія не обговорює питання продовження транзиту газу через українську ГТС по завершенню чинного контракту, термін дії якого спливає у 2024 році.

"Немає нічого, навіть натяку, офіційних чи неофіційних переговорів з Росією...Ми обговорюємо з американцями та німцями, що всі ми хотіли б, щоб транзит тривав, але росіяни не хочуть розпочинати ці переговори", — сказав Вітренко.

Втім, за словами Вітренка, від Запуску "Північного потоку-2" Європа отримає певні переваги лише на перший погляд, оскільки надалі одіозний газопровід сприятиме посиленню російського контролю над енергетичною ситуацією в країнах ЄС. При цьому енергетична криза осені 2021 року досить чітко показала, що, зрештою, росіяни просто отримають право диктувати Європі свої умови, шантажуючи припиненням поставок газу в разі незгоди.

Наразі чіткого бачення того, що станеться з українською ГТС в разі повного припинення Росією транзиту, немає ні у України, ні у її закордонних партнерів. Є лише плани, реалізація яких на практиці, зрештою, знов-таки впирається у політичну волю східного сусіда.

Так, зокрема, пропонується зберегти стратегічність ГТС (яка після 2024 року ризикує повністю перейти на обслуговування лише внутрішніх споживачів) з допомогою транзиту газу із Середньої Азії від незалежних постачальників. Втім, на заваді реалізації таких планів знов-таки стає РФ, яка може заблокувати вітчизняну ГТС зі свого боку.Не менш фантастичними видаються плани щодо перетворення України на виробника "зеленого" водню, транспортування якого до Європи можна було б налагодити через українську ГТС.

Тим часом президент України Володимир Зеленський вже повідомив, що Росія відхилила українську пропозицію щодо збільшення обсягів транзиту газу через ГТС України.

"У нас зараз виклик номер 1 – це 2025 рік, коли закінчується контракт на транзит газу, я вважаю, що це буде складний момент", - зауважив Зеленський.

При цьому, за оцінками МВФ, втрати України після відмови Росії надалі використовувати українську ГТС, будуть масштабними - вони становитимуть близько 1,2 мільярда доларів на рік.

Нагадаємо, Німеччина відстрочила сертифікацію "Північного потоку-2" до травня 2022 року.

Нагадаємо, експерт поясним, чому для України однаково невигідні як запуск, так і незапуск "Північного потоку-2".

Нагадаємо, українські "Нафтогаз" та "Оператор ГТС" візьмуть участь у процесі сертифікації "Північного потоку-2".