Уряд продовжує впроваджувати нові цифрові послуги

Мінцифри запропонував українцям нову послугу, яка має полегшити життя. Відтепер штамп у паспорті або звернення до ЦНАП стане не таким актуальним, адже всі дії стосовно реєстрації місця проживання особи будуть знаходитися в смартфоні.

Систему запустять спочатку на порталі"Дія", а вже у середині грудня вона з’явиться у смартфонах українців. Дія закону "Про надання електронних публічних послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" набуде чинності з 1 грудня.

Скористатися послугою електронної прописки українці зможуть за бажанням. Тобто будуть продовжувати діяти центри з надання адмінпослуг, а можна скористатися послугою за допомогою сервісу в Дії.

У Мінцифри повідомляють, що реєстрація особи одна із найпопулярніших державних послуг в Україні. Але сама процедура забюрократизована і непроста.

За словами Михайла Федорова, «прописку» слід відв’язати від життєвих ситуацій:

"Головна мета застосунку - зробити прописку декларативною, відв'язати її від багатьох життєвих ситуацій, де вона не потрібна".

Федоров зазначає, що електронна прописка дасть можливість людям звертатися за призначенням та отриманням пенсій, допомоги на дитину, реєструватися як ФОП, а також тим, хто стоїть на обліку у військкоматі, не буде потреби звертатися туди у разі зміни місця проживання.

Електронну прописку можна буде отримати, маючи застосунок "Дія". Або ж зареєструвати свій профіль на порталі "Дія" з комп'ютера. Аналогічно тому, як генерують ковід-сертифікат без смартфона.

"За бажанням можна зайти на портал "Дія" чи застосунок на смартфоні, у списку послуг обрати зміну реєстрації проживання і заповнити декларацію. Це займе 10-15 хвилин", - впевнені на порталі Мінцифри.

За допомогою "Дія" можна автоматично зареєструватися у власному помешканні або за кілька хвилин у помешканні іншої людини.

Можна ввести адресу, і власник квартири має підтвердити згоду електронним підписом на порталі "Дія" чи в застосунку на смартфоні.

Це допоможе орендарям прописатися у орендованій квартирі, якщо власник знаходиться за кордоном.

Мінцифри прогнозує що електронна реєстрація стане зручним та потрібним додатком. Проте застосунок все ж більше розрахований на молодь. Відомо, що наразі з 11 мільйонів людей пенсійного віку, додатком цифрових послуг користується лише 1,5 мільйона українців.

Мінцифри повідомляла, що у 2021 році пілотні проєкти з електронної реєстрації діяли у семи містах. Відтепер бета-тестування можна застосувати по всій країні.

Для реєстрації потрібно, щоб житло було внесене в реєстри нерухомого майна, а це зробили далеко не всі власники, попри простійні заклики уряду і правоохоронних органів про те, що це убезпечує майно від шахрайств.

На думку експертів впровадження електронної реєстрації важливо, однак, влада не наважується скасувати реєстрацію взагалі. Проте суть залишається тією ж, без реєстрації людина багато чого не може зробити.

Фахівець з центру громадянських свобод, Володимир Яворський, зазначає:

"Можна говорити про процедурний прогрес. Це ще один крок у спрощенні адміністрування послуг після того, як були створені центри надання адміністративних послуг - ЦНАПи, де в цивілізованих умовах особа може отримати всі послуги".

Багато людей не хочуть давати доступ до своєї конфіденційної інформації. На тлі появи фейкових додатків "Дія" ці перестороги ще більше відлякують споживачів державних послуг у смартфоні.

Проте голова Мінцифри налаштований оптимістично, Михайло Федоров каже, що застосунок матиме прогресивну дію на суспільство, адже сьогодні кожен третій українець живе не за місцем своєї реєстрації, а мільйон українців взагалі її не мають.

Уряд збільшив перелік професій, представникам яких щеплення є обов'язковим.

ООН попередило українців, що населення за тридцять років може зменшитися на одну восьму.

Уряд схвалив посилення карантинних обмежень для відвідувачів і працівників громадських закладів у "жовтій" карантинній зоні.