Китай подав позов в Гаагу на Україну

Китайська компанія Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co. Ltd, яка інвестувала кошти в українську компанію виробника двигунів на авіатехніку, хоче отримати компенсацію у 4,5 мільярда доларів через арбітражний суд у Гаазі.

У позові стверджують, що в Україні несправедливо обійшлися з китайськими інвесторами. Про це повідомили у китайському ЗМІ Global Times, яке є офіційним відділенням газети компартії Китаю.

Китайський інвестор вважає, що збитки нанесені його компанії через рішення української влади повернути у державну власність "Мотор Січ" можуть компенсувати $4,5 млрд.

У позовній заяві йдеться, що Україна порушила двосторонню інвестиційну угоду та просять Постійну палату третейського суду в Гаазі розв’язати справу.

Beijing Skyrizon зазначає, впродовж п’яти років зазнавала втрат через несправедливе ставлення та утиски української влади, та збираються захищати свої права усіма юридичними методами.

У заяві китайського інвестора сказано, через обмежувальні заходи підприємство незаконно позбавили прав як акціонера "Мотор Січі", і це завдало йому великої економічної шкоди.

Зазначається, що 29 січня президент України Володимир Зеленський підписав розпорядження про введення санкцій проти трьох громадян Китаю та чотирьох китайських компаній, у тому числі Skyrizon, та заморозив їхні активи в Україні.

Всі ці компанії були інвесторами українського виробника авіадвигунів "Мотор Січ". У своїй заяві Зеленський заявив, що не дозволить Китаю чи іншій державі викупити контрольний пакет акцій стратегічного для України підприємства.

Ініціатором санкцій була Служба безпеки України. Санкції було введено перед зборами акціонерів, де хотіли "відновити у правах" китайського інвестора, компанії Skyrizon.

Слідство СБУ велося у двох площинах. Розслідувалось ймовірна диверсійна та підривна діяльність на користь РФ, а також подальша незаконна концентрація акцій.

Весною 2021 року у Шевченківському районному суді Києва винесли рішення заарештувати майно і 100% акцій виробника двигунів. Майно планували передати в управління Агентству з розшуку та менеджменту активів (АРМА).

У березні на засіданні РНБО постановили законним способом повернути ПАТ "Мотор Січ" у власність держави.

Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що акції компанії "дивним чином" опинилися у власності приватних осіб і це необхідно виправити, оскільки "Мотор Січ" є стратегічним для держави підприємством.

Ця компанія виготовляє авіадвигуни та промислові газотурбінні установки. Постачає продукцію до понад 100 країн світу. У січні-вересні 2020 року Мотор січ отримало 930,2 млн грн чистого прибутку.

Відомо, що США внесли китайську компанію Skyrizon до списку MEU (Military End-User). У цьому списку знаходяться компанії, діяльність яких спрямована на задоволенні інтересів китайської армії.

Обґрунтовуючи свої санкції у США заявили, що Skyrizon - загрожують нацбезпеці США, "допомагаючи Китаю залякувати сусідів у Південно-Китайському морі".

Також у США зазначають, що Skyrizon - китайська державна компанія - і її спроби придбати та узаконити закордонні військові технології становлять значну загрозу національній безпеці США.

Tiger News повідомляв, що ЗСУ прийняли на озброєння патрульні катери із США.

Раніше на Tiger News писали, "Мотор Січ" назвала строки старту серійного виробництва українських гелікоптерів.

Також повідомлялось, що українські авіапідприємства допоможуть Туреччині створювати сучасні літаки