Корупція, відсутність верховенства права та ручне регулювання на енергоринку призвели до кризової ситуації в українській енергетиці

Катастрофічна нестача вугілля на українських (зокрема, державних) ТЕЦ та ТЕС напередодні осінньо-зимового періоду 2021-2022 років є закономірним наслідком хибної державної політики у сфері енергетики. Зокрема, про це йдеться в документі під назвою "Базові причини енергетичної кризи в ОЗП 2021–2022 рр", опублікованому Центром Разумкова.

Чинні правила функціонування ринку електроенергії, стверджують автори дослідження, надають широкий простір для маніпуляцій, зловживань та перехресного субсидіювання. Зрозуміло, що подібна політика йде в розріз із правилами Євросоюзу, через що анонсоване урядом отримання так званого "енергетичного безвізу" у найближчі роки видається дуже і дуже сумнівним.

"Уряд і НКРЕКП демонструють намір не стільки впроваджувати ринкові механізми, скільки вручну керувати шляхом регуляторних цінових обмежень та перманентних модифікацій правил торгівлі, що змінювалися з початку запровадження діючої моделі вже понад шістдесят разів. На додачу недосконала система покладання спеціальних обов’язків (ПСО) спотворює ринкові принципи ще більше.", - йдеться у дослідженні.

При цьому автори дослідження звертають увагу на той факт, що попри панівне положення державних підприємств на ринку електроенергії в Україні, саме вони, а не приватні компанії, як правило найчастіше опиняються у кризових ситуаціях. Зокрема, державні НАЕК "Енергоатом", ПрАТ "Укргідроенерго" та ПАТ "Центренерго" наразі виробляють близько 70% української електроенергії, хоча, якщо оптимізувати їх роботу, могли б виробляти понад 80%.

Таким чином, рішення, які для регулювання ситуацію на ринку електроенергії ухвалюють Кабінет міністрів вкупі з НКРЕКП, вже вкотре призводять до кризових ситуацій. Крім того, автори дослідження відзначають, що корупція та відсутність верховенства також мають неабиякий вплив

"Наочним принципом ігнорування державою принципів верховенства права, що руйнує інвестиційний клімат в енергетиці є дискримінація інвесторів, що вклали кошти у сектор ВДЕ"", - наголошується в дослідженні.

Нагадаємо, Україна не готова виконати зобов'язання по відмові від вугілля, взяті під час кліматичного саміту.

Нагадаємо, на Бурштинській ТЕС в Івано-Франківській області стався вибух, внаслідок 7-й енергоблок вийшов з ладу.

Нагадаємо, Верховна Рада підтримала ідею врегулювати систему накопичення енергії.