Професор планетарних наук розповів перспективи знайденої води на Місяці

Професор з Великої Британії, Махеш Ананда, розповів які перспективи з’явилися через Стратосферної обсерваторії інфрачервоної астрономії NASA (SOFIA), які показують, що в кратері Клавіус, який є одним з найбільших на Місяці, присутня вода.

За словами професора, раніше вважалося, що вода на Місяці знаходиться тільки у постійно затінених кратерах поблизу південного полюса Місяця. Хоча Клавіус знаходиться в південній півкулі, на його внутрішню частину потрапляють сонячні промені. Якщо вдалося визначити, що у Клавіусі є вода, то можна припустити й те, що вода розповсюджена по всій поверхні Місяця.

Звісно, на Місяці води не так і багато. Якщо порівнювати, то у пустелі Сахарі міститься води у 100 разів більше ніж у матеріалі місячної поверхні, знайденому SOFIA.

Значення цього відкриття

Знаходження ознак присутності молекулярної води в освітленій сонцем частині Місяця робить цю знахідку дуже вагомою, зазначає професор. Він пояснює, раніше не було відомо, чи була ця вода у вигляді гідроксилу, тобто одного атома кисню, приєднаного до атома водню - H2O.

Молекулярну воду, імовірно, було виявлено лише один раз раніше, коли супутник спостереження та зондування місячних кратерів, імпактор LCROSS, вів спостереження у постійно затіненій частині кратеру. Тоді було виявлено трохи водяного льоду.

За словами професора, з наукової точки зору, утворення води або гідроксилу може відбуватися дуже різними шляхами, і тому може мати зовсім інше значення і значення з точки зору того, яким може бути його фізичний статус, і наскільки він може стати підданим майбутнім дослідникам для використання його як ресурсу.

Раніше задачею астронавтів було визначити, чи може людина безпечно приземлитися на Місяць, а потім повернутися на Землю. Існували припущення, що в постійно затінених областях Місяця може бути вода, але проблема полягала в тому, що жодна з місій Apollo чи будь-які наступні місії до 1990-х років насправді не були оснащені інструментами, які могли б це виявити.

Звідки взялася вода на Місяці?

Водень, каже професор Ананда, зустрічається у двох формах ізотопів. Один — водень, яким ми його знаємо, де він має один протон у своєму ядрі, інший — дейтерій, який містить протон і нейтрон. Сонце виділяє майже чистий водень у сонячному вітрі, але дейтерій може утворюватися в молекулярних хмарах, це хмари газу в міжзоряному просторі.

Можна припустити, що водень міг потрапити на великі відстані в Сонячній системі або навіть за її межі.

Щоб визначити, як вода потрапила на Місяць слід провести розгорнутий аналіз цієї води.

"Комбінація вимірювання кількості води та ізотопного складу розповість нам багато про те, звідки міг взятися цей водень, а значить і вода".

Перспективи дослідження Місяця

Знахідка розкриває ширші перспективи для досліджень. Південний полярний регіон зараз популярний через можливу присутність там води в постійно затінених кратерах.

"Але тепер, якщо ми також бачимо існування води в незатінених регіонах, то це в кілька разів підвищує шанси знайти воду, не ризикуючи своїм життям або інструментом, який може потрапити у яму з температурою мінус 200 градусів за Цельсієм".

Вода є дорогоцінним ресурсом у глибокому космосі та ключовим компонентом життя. Залишається визначити, чи є вода, знайдена SOFIA, легкодоступною для використання як ресурсу. У рамках програми NASA «Артеміда» агентство прагне дізнатися все, що може про наявність води на Місяці, перед тим, як відправити першу жінку на поверхню Місяця в 2024 році.

Чи зможе людська недбалість може зробити планету схожою на Сатурн.

Як співзасновник Apple збирається боротися з "космічним сміттям"

NASA розробила програму для майбутніх космічних туристів