Уряд Німеччини направив до США документ у якому висловлено прохання не накладати санкції на "Північний потік-2"

Документ з позначкою "non-paper", тобто неробочий, оприлюднили у виданні Axios. Йдеться про заклик уряду Німеччини не вводити санкції та обмеження які стосуються газоводу "Північний потік-2" Конгресом США. Натомість Німеччина зобов’язується виконувати свої зобов’язання купувати російський газ через територію України ще 10 років, тобто продовжити контракт.

Нагадаємо, що Україна розглядає "Північний потік-2" як загрозу своєї безпеки. Адже у випадку запуску газоводу в обхід України ніщо не завадить повномасштабній агресії на Україну з боку Росії, тим паче інформація про скупчення російських військ на кордоні підсилюють побоювання керівництва держави.

Президент США Джозеф Байден хоч і виступає проти ПП-2, влітку поточного року зняв санкції. Німеччина своєю чергою мала домогтися санкцій на рівні ЄС у разі використання Росією газу як зброї проти України та Європи.

На думку багатьох експертів в Україні та Європі, це вже відбувається, адже саме Росію звинувачують в енергетичній кризі, яка накрила Європу, та шантажує зменшенням обсягів постачання газу в опалювальний період.

Проте документ, який оприлюднили у виданні говорить про те, що Німеччина так не вважає. Та звертається до уряду США не вводити санкції щодо газопроводу "Північний потік-2", наголошуючи, що це послабить довіру до США і зашкодить трансатлантичній єдності.

"Спеціальний представник підтримує продовження переговорів щодо транзиту газу через Україну після 2024 року", - зазначено у документі.

Також у документі зазначаються можливості, які б надав запуск "Північного потоку-2" для України.

"Запуск газоводу є величезною можливістю для України трансформувати свій енергетичний сектор і диверсифікувати енергопостачання". Цим реченням Німеччина нагадує США про свою обіцянку надати мільярди доларів інвестицій у "Зелений фонд України" у разі запуску "Північного потоку-2".

Посольство Німеччини у документі зазначає, що у разі агресивних дій з боку Путіна Берлін має важелі впливу на Російську Федерацію. В тому числі "публічне засудження поведінки Росії, перегляд ймовірних обмежень щодо майбутніх російських проєктів з викопного палива" і так далі. Також Німеччина обіцяє на рівні ЄС впровадити додаткові обмежувальні заходи.

Настрої США

У Сенаті Сполучених штатів думки з цього приводу розділилися. Республіканці наполягають на введенні нових санкцій, як поправки до щорічного закону про оборону, який має бути ухвалений, і голосування можливе вже цього тижня.

Сенатор-демократ Роберт Менендес ініціював ще одну поправку із дуже жорсткими каскадними санкціями щодо Росії у випадку, якщо вона посилить наступ на Україну.

Україна не поділяє позиції Німеччини у цьому питанні

Радник президента України Володимира Зеленського заявив, що Україна "шокована, засмучена і розгублена" зусиллями Німеччини врятувати "найнебезпечніший геополітичний проект Росії".

У своєму Twitter Володимир Зеленський цього місяця закликав сенаторів підтримати санкції:

В українському Нафтогазі наразі задоволені своєю роботою, та наголошують, що спільними зусиллями вдалося призупинити сертифікацію "Північного потоку-2".

"Німеччина призупинила процес сертифікації компанії Nord Stream 2AG, яка є оператором газопроводу "Північний потік-2". Наразі Газпром вдається до юридичних хитрощів — намагається тільки частково виконати вимоги європейського законодавства і отримати дозвільні документи", - зазначив очільник Нафтогазу Юрій Вітренк.

Впродовж останніх років Україна отримувала прибуток від транзиту газу, скільки втратить наша країна від запуску "ПП-2".

Німецький Бундестанг відтермінував сертифікацію російського газоводу Nord Stream 2.

Блокування запуску "Північного потоку-2": чи виправдаються сподівання України.