Заради отримання 700-мільйонного траншу від МВФ уряд погодився на підвищення тарифів, обмеження зарплат та введення штрафів для боржників за комуналку

Близько 700 мільйонів доларів, надання яких Україні погодив МВФ, недешево обійдуться українцям - заради цієї суми та продовження кредитної програми stand-by до червня 2022 року уряд змушений був піти на низку непопулярних кроків, повідомляють у Міністерстві фінансів.

Зокрема, мова йде про тарифи на газ та опалення: попри попередні заяви уряду, їх все-таки доведеться підвищити та постачати населенню за ціною, вищою за собівартість.

"Ми зобов'язуємося не вводити жодного обмеження цін на газ, що поставляється домогосподарствам, а також гарантувати, що оптові ціни будуть визначатися на прозорому та ефективному ринку. Ми також забезпечимо, щоб усі тарифи на опалення, що визначаються місцевими органами влади, було переглянуто", - йдеться в опублікованому Міністерством фінансів документі.

Разом з тим, в уряді обіцяють "захистити уразливі верстви населення" зберігши політику надання субсидій.

Ще однією умовою надання траншу стала обіцянка уряду розробити інструменти для теплокомуненерго, з допомогою яких відбувалося б стягнення комунальних платежів із домогосподарств, в тому числі - за рахунок збільшення штрафів для боржників.

Крім всього, в уряді погодились "притримати" рівень підвищення мінімальної зарплати протягом 2022 року, яка офіційно збільшиться лише на 3%.

Також Меморандум між Україною та МВФ передбачає виконання урядом низки вимог, які Кабмін зобов'язався виконати протягом наступного року. Зокрема, це:

  • приватизація державних ПриватБанку та Ощадбанку;
  • погашення боргів та виконання зобов'язань перед інвесторами, які "вклалися" у зелену енергетику;

При цьому 700-мільйонний транш від МВФ в уряді планують витратити на утримання фінансової стабільності та боротьбу з наслідками COVID-19.

Варто зауважити, що відповідно до нового розкладу, затвердженого МВФ, наступні транші кредиту Україна зможе отримати в березні та червні 2022 року. Для цього уряд зобов'язався виконати низку наступних вимог:

  • провести аудит Фонду боротьби з COVID-19;
  • схвалити дорожню карту повної або часткової приватизації Приватбанку та Ощадбанку;
  • розробити та опублікувати план повернення активів, виведених із збанкрутілих банків;
  • покращити процедуру відбору голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
  • провести корпоратизацію державного "Енергоатома";
  • відмовитись від запровадження податку на виведений капітал;

Нагадаємо, американська компанія Cargill надасть Україні кредит у розмірі 250 мільйонів євро.

Нагадаємо, з держбюджету України зникне показник запланованого річного курсу долара від Нацбанку.

Нагадаємо, НБУ склав інфляційний прогноз на кінець 2021 та початок 2022 року.