Вчені зафіксували новий штам вірусу COVID-19, який є більш заразним та стійкішим до вакцини, ніж його попередники

У Південно-Африканській республіці, Ботсвані, Гонконгу, Ізраїлі та Бельгії зафіксовані 77 випадків зараження COVID-19, викликаних новим штамом коронавірусу. Занепокоєння у вчених викликала суттєва відмінність штаму від його попередників - "альфи", "бети", "гамми" і "дельти". Річ у тім, що різновид, який, вірогідно, отримає назву "ню", має надзвичайну кількість мутацій, які роблять його набагато заразнішим. Крім того, наразі є підстави вважати, що вірус може бути небезпечним навіть для вакцинованих людей, через що Всесвітня організація охорони здоров'я терміново зібралася на екстрену нараду, повідомляє Finacial Times.

Здатність штаму "пробивати" створений вакциною бар'єр вчені пов'язують зі спайковим білком в його складі - він відрізняється від білка, на основі якого створена більшість вакцин від коронавірусу. Мутації вірусу, своєю чергою, можуть допомогти йому уникнути імунної відповіді організму. Наразі вчені вважають, що штам міг "народитися" в організмі людини з ослабленим імунітетом - приміром, носія ВІЛ\СНІД.

"Цей варіант здивував нас. Він зробив великий еволюційний стрибок і пройшов близько 50 мутацій", - заявив голова південноафриканського Центру епідеміологічного реагування та інновацій Туліо де Олівейра.

За словами речника ВООЗ Крістіана Ліндмайєра, у найближчі тижні вірусологи мають дослідити трансмісивність нового штаму хвороби та ефективність наявних вакцин проти нього.

Водночас у ВООЗ закликають уряди країн світу не поспішати з введенням нових карантинних обмежень та керуватися науковим підходом до оцінки ризиків.

"Наразі ми застерігаємо від вжиття заходів щодо поїздок. ВООЗ рекомендує країнам продовжувати застосовувати науковий підхід, заснований на оцінках ризику під час запровадження будь-яких заходів", - заявив речник ВООЗ Крістіан Ліндмайєр.

Разом з тим низка країн вже внесла до "червоного списку" регіони, в яких було виявлено новий штам коронавірусу. Зокрема, Велика Британія, Ізраїль та країни ЄС припиняють авіасполучення з країнами південноафриканського регіону, а Сінгапур, Японія, Тайвань та Індія посилюють карантинні обмеження щодо туристів, які прибувають з Південної Африки.

Доповнено: за результатами екстреного засідання ВООЗ назвала новий штам коронавірусу грецькою літерою "омікрон".

Нагадаємо, Єврокомісія пропонує стандартизувати "ковідний" сертифікат для всіх країн ЄС та зробити бустерну дозу вакцини обов'язковою.

Нагадаємо, уряд схвалив посилення карантинних обмежень для відвідувачів і працівників громадських закладів у "жовтій" карантинній зоні.

Нагадаємо, на тлі погіршення епідеміологічної ситуації країни Європи посилюють карантинні обмеження.