Впродовж останніх років Україна отримувала прибуток від транзиту газу

Середній дохід за рік від транзиту газу складав близько 2,5 мільярди доларів. Місія МВФ провела розрахунок, та визначила які втрати понесе Україна у разі запуску суперечливого газоводу. Свій висновок експерти оприлюднили у звіті на сайті Фонду.

Нагадаємо, німецький Бундестанг призупинив сертифікацію газоводу, через невідповідність німецькому законодавству. Разом з тим, аналітики та експерти наголошують, що сама сертифікація газопроводу, який є відгалуженням Газпрому, суперечить усім європейським цінностям.

Зокрема таку думку висловлюють українські делегати, які також будуть присутніми на сертифікації «Північного потоку-2».

Варто зазначити, що фахівці з Міжнародного валютного фонду оцінили втрати України від майбутнього запуску російського у 1,2 мільярда доларів на рік. Тобто, у порівнянні з теперішньою ситуацією, Україна може втратити половину від тих надходжень, які є на цей час.

Останні 5 років, за інформацією МВФ, держава отримувала в середньому понад 2,5 мільярда доларів на рік за транзит російського газу через свої газопроводи, проте вже цього року прибуток від цього знизиться на 40%.

У звіті йдеться:

"Якщо "Північний потік-2" введуть в експлуатацію, об'єм газу, що проходить через Україну, може ще більше знизитися. Очікується, що це призведе до скорочення доходів України від транзиту газу приблизно на 1,2 млрд доларів".

Крім того, економічні експерти ще раз наголосили, що за умовами договору між Росією та Україною, контракт щодо транзиту газу між "Нафтогазом" і "Газпромом" спливає у 2024 році.

Раніше експерти озвучували не лише економічні загрози від запуску "Північного потоку-2".

Наприклад Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова вважає, що транзит російського газу є важливим запобіжником від "великої війни", але вважати його єдиним чинником - перебільшення.

"Я поділяю побоювання експертів, що труба, якою транзитом іде російський газ, є серйозним фактором стримування російської агресії. Але це лише один із факторів".

Енергетичний аналітик Сергій Дяченко зазначає, що Україна повністю втратить прибутки від транзиту газу у разі запуску російського газоводу:

"Якщо газогін запустять, то додаткові витрати і падіння ВВП відчує і українська економіка, і прості українці".

Володимир Дубовик, експерт з українсько-американських відносин з Університету імені Мечникова навпаки вважає, що Україна може адаптуватися якщо навіть втратить транзит.

"Маємо не забувати, що є й інші газогони в обхід України, які несуть таку саму загрозу, але про них чомусь значно менше говорять. Німеччина запевняла, що вона обговорила з Росією свою умову: що транзит через Україну має залишатися. Побачимо, чи послухають їх у Кремлі. При цьому Україні треба готуватися до припинення транзиту".

Олексій Мельник додає, що Україна не уповні використовує свій потенціал для збільшення видобутку природного газу. Крім того, у світі спостерігається довгострокова тенденція до зменшення споживання вуглеводнів та до заміни викопного палива альтернативними джерелами енергії.

На минулому тижні німецький Бундестанг відтермінував сертифікацію російського газоводу Nord Stream 2.

Для України однаково невигідні як запуск, так і незапуск газопроводу "Північний потік-2".

Зеленський вчергове виразив підтримку у газовому питанню ЕС.