Нова світова економічна криза може початися з Китаю і призвести до девальвації гривні та зростання цін в Україні

Банкрутство компаній світового масштабу нерідко дає поштовх економічній кризі, яка швидко охоплює всі країни. Зараз світ знову опинився на межі грандіозної кризи, яка може трапитися в тому випадку, якщо збанкрутіє китайська компанія Evergrande (зараз її борги вже перевищують 300 мільярдів доларів). Про те, що в разі справдження найгірших очікувань чекає Україну, розповів керівник із політичних питань Київської школи економіки Павло Кухта.

За словами фахівця, економіка країн, що розвиваються (а до таких країн, певним чином, належить і Україна) сама по собі є великим ризиком для закордонних інвесторів, тож у випадку нової світової кризи всі інвестиційні програми будуть швидко згорнуті. А далі почнеться ланцюгова реакція: кредити для України подорожчають, внаслідок чого бюджет недоотримає значну суму.

"Виконання нашого бюджету залежить від того, чи можемо ми вийти на зовнішні ринки й залучити гроші. Як тільки не можемо, нам або дуже сильно потрібна допомога МВФ, або навіть МВФ нам не вистачає. Бізнес також залежить від доступу до тих фінансових ресурсів. Коли ж доступ скорочується – інвестиції зупиняються", - пояснив Кухта.

Варто також враховувати, що залежність України від ринків сировини досить значна, тож їх падіння болюче вдарить по економіці держави. Зокрема, вже зараз падіння цін на метали, які Україна експортує до Китаю, дається взнаки, а у 2022 році цей фактор може спричинити девальвацію гривні - нацвалюта не "обвалиться", проте стабільною бути перестане, а це, своєю чергою, відіб'ється на цінах.

Втім, зі стовідсотковою певністю передбачити економічну кризу експерти не можуть - не дивлячись навіть на те, що зараз загроза її настання надзвичайно велика. Однак фахівці радять заздалегідь підготуватися до можливого економічного потрясіння, упорядкувавши власні фінансові справи. Перш за все, експерти радять погасити кредити та відмовитися від нових позик, перевести всі заощадження в тверду валюту, утриматись від дорогих покупок та потурбуватися про так звану "фінансову подушку", коштом якої можна було протриматися хоча б декілька місяців.

Довідково: китайська компанія-забудовник Evergrande опинилася на межі банкрутства через промислову інфляцію та здорожчання будівельних матеріалів, що спричинило зростання вартості виробництва в той час, як вартість готової продукції лишилася майже незмінною.

Нагадаємо, раніше експерт пояснив, яким чином Україна могла б обійтися без кредитів МВФ.

Нагадаємо, непередбачувані політичні стосунки з Білоруссю загрожують українським виробникам.

Нагадаємо, експерт розповів, чому Світовий банк відмовився від рейтингу Doing Business.