Україна показала зростання експорту за 9 місяців на понад 50%

Країни Євросоюзу – практично єдиний ринок України, куди вона продає свої послуги та звідки їх імпортує. Якщо порівнювати з 2013 року, то експорт деяких послуг та товарів зріс на понад 180%.

Загальна частка торгівлі з ЄС складає 39,8% від загальноторговельного обігу. У дослідженні Центру аналітики міжнародної торгівлі Trade та Київської школи економіки розповіли, які послуги та товари найбільш цінні на європейському ринку.

"До основних напрямів українського експорту послуг серед країн ЄС належать Німеччина, Велика Британія, Польща, Кіпр та Нідерланди", - йдеться у звіті.

Найбільше зріс експорт послуг у сфері телекомунікацій, комп'ютерних та інформаційних послуг. Експорт комп'ютерних послуг України до ЄС зріс на 184% у 2013-2020 роках. Вартість експортованих комп’ютерних послуг до ЄС склала близько 1,1 млрд доларів у 2020 році, при цьому увесь експорт послуг до ЄС становив 4,5 млрд доларів.

Також у Європі користуються попитом українські послуги з переробки матеріальних ресурсів та послуги з будівництва. Крім того, значне зростання було зафіксоване для окремих ділових послуг, таких як: наукові та технічні послуги, послуги, пов’язані з торгівлею та інші ділові послуги. Разом з тим, найбільше скорочення експорту до ЄС показав сектор транспортних послуг.

У Мінекономіки відзначають також зростання торгівлю рудою. Заступник мівненерго Тарас Качка заявив, що еспорт з України склав 16 млн тонн від початку року, що на 3,7 млн тонн (29%) більше за торішній показник.

Водночас за десять місяців календарного року Україна продала до ЄС 6,1 млн тонн зернових – на два млн тонн менше проти десять місяців торік. Хоча у грошовому еквіваленті цей експорт більший на 54 млн доларів. Це пов’язано з меншим урожаєм минулого року.

За словам академіка НАН Ануш Балян, Україна посідає перше місце у світі за експортом соняшнику та олії, 2 місце у світі за виробництвом і 4 за експортом ячменю, 3 місце у світі з виробництва та 4 з експорту кукурудзи, 4 місце за обсягом вирощення картоплі, 5 - жита, 8 - пшениці, 9 - за виробництвом курячих яєць, 5 - меду.

Також вона зазначає:

"Україна рекордсмен і за запасами природних копалин. За наявністю уранових руд - 1 місце у Європі, титанових руд - 10 місце у світі, 2 місце за запасами залізної руди, 4 місце за запасами калію. До речі, крім потужних запасів природного газу, ми ще й 13 у світі за запасами сланцевого.

У нас 8 місце у світі за потужністю атомної енергетики. Ми 4-ті з продажу турбін для атомних електростанцій. Ми маємо 4-ту у світі за потужністю газотранспортну систему. Ми 7 у світі за запасами вугілля".

Згідно з висновками аналізу експорту України до країн ЄС, в України ще є достатньо потужний потенціал для експорту своїх товарів та послуг.

"Галузь ІТ в Україні демонструє динамічний розвиток, проте існують
проблеми, які стримують її розвиток та потенційно можуть призвести до скорочення експорту послуг у майбутньому".

Значними бар'єрами для нарощування експорту до ЄС для різноманітних секторів та послуг є передусім внутрішні регуляторні та інфраструктурні обмеження.

Голова Держпродспоживслужби Владислава Магалецька, на зустрічі Комітету асоціації Україна-ЄС у Брюсселі, наголосила, що двостороння торгівля активно розвивається.

"Переговори з європейськими колегами відбуваються на фоні активного росту торговельних взаємовідносин. Зростання стосується не тільки сировини. Наприклад, зростання по готових харчових продуктах склало 25%. Ми маємо значний прекрасний прогрес, однак, багато роботи ще попереду".

Міненерго хоче переглянути зобов'язання по збереженню клімату.

Україна купуватиме зброю та військову техніку за трирічним планом.

Чому влада хоче повернутися до державного регулювання цін.