Провідні армії світу невдовзі можуть майже повністю перейти на роботизовану техніку зі штучним інтелектом

Попри те, що локальні військові конфлікти по всьому світі досі відбуваються за старим сценарієм "перемагає той, у кого більше танків", на поле битви глобальної війни недалекого майбутнього, цілком ймовірно, вийдуть керовані штучним інтелектом роботи та інші високотехнологічні "монстри". Над створенням надсучасної зброї, яка остаточно витіснить з армії не лише гармати, а й, зрештою, самих солдат, не перше десятиліття працюють пов'язані із "оборонкою" науковці провідних країн світу, причому уряди цих країн не шкодують грошей на фінансування таких досліджень. Вже зараз експерти вважають, що фінансування витрат на створення роботизованої військової техніки до 2025 року сягне 16,5 мільярдів доларів.

Штучний інтелект в небі

З появою перших військових БПЛА стало зрозуміло, наскільки ефективнішими та, головне, вигіднішими за ескадрильї бомбардувальників та винищувачів можуть стати безпілотники. З огляду на це, чекати появи повністю автономних БПЛА, які самостійно прийматимуть рішення щодо цілей, які потрібно знищити, довго не доведеться. В принципі, вже зараз ізраїльський дрон Harpy здатен шукати ворожі об'єкти та знищувати їх, не чекаючи людських вказівок, через що цю модель із задоволенням купують деякі країни - зокрема, Китай.

А от в США роблять ставку на "рої" з дронів, які керуватимуться колективним розумом, що дозволятиме їм узгоджувати свої дії приблизно так само, як в природі це відбувається у деяких видів комах.

"Божевільний" підрозділ Пентагону

Управління перспективних дослідницьких проєктів Міністерства оборони США існує вже півстоліття і протягом всіх цих років регулярно вражає громадськість ідеями потенційних оборонних розробок - принаймні, тими, про які стає відомо широкому загалу. Оцінити політ фантазії співробітників Управління можна лише на прикладі проєкту BioDesign, в рамках якого пропонувалося створювати загадкові синтетичні організми, повністю лояльні до "хазяїна", безжальні до потенційного ворога, практично безсмертні та повністю захищені від спроб противника перехопити керування ними.

Ще один, не менш фантастичний (на перший погляд) проєкт HI MEMS передбачав вживлення мікроскопічних чипів комахам, завдяки чому ті ставали б неперевершеними шпигунами.

А як щодо "повстання машин"?

Про небезпеку ведення війни з допомогою штучного інтелекту свого часу попереджували ще письменники-фантасти. Зараз же проти створення армії керованих ШІ роботів виступають як провідні експерти, так і всесвітньо відомі особистості. Їхні побоювання цілком обґрунтовані - передбачити, як поводитиметься високорозвинений штучний інтелект, важко, адже, цілком можливо, "розумні машини" зрештою вирішать порушити всі три "закони робототехніки" та перестануть підкорятися людям, направивши свою міць проти них.

Втім, не важко передбачити, що всі перестороги та протести робіт над створенням роботизованих армій не зупинять - про це красномовно свідчить досвід розробки та застосування хімічної, бактеріологічної та ядерної зброї. Таким чином, лишається лише сподіватись на те, що прагнучи перемоги у черговій "гонці озброєнь" людство, зрештою, не знищить саме себе.

Нагадаємо, армія США застосувала бойових роботів під час навчань.

Нагадаємо, кевларові бронежилети, якими користуються в багатьох арміях світу, невдовзі можуть бути замінені легким і надміцним одягом.

Нагадаємо, НАТО планує будувати літаки і танки, які працюватимуть від сонячних батарей.