Китай збільшив обсяг інвестицій в Україні у п'ять разів

Китай, одна з найпотужніших світових економік, демонструє зростання інвестицій в Україну. За даними дослідження Центру економічної стратегії, за останніх п’ять років інвестиції зросли у п’ять разів, та складають до 260 млн доларів. Ці інвестиції здійснюються державними підприємствами і можуть мати політичні цілі.

Впродовж 2016-2021 років інвестиції Китаю з 50 млн доларів збільшився до 260 млн доларів. В цілому, хоча загальний обсяг прямого іноземного інвестування невеликий, лише 0,5%, Китай продовжує нарощувати темпи, а в порівнянні з іншими країнами, випереджають ПІІ в цілому.

Попри цікаві для України цифри, у ЦЕС застерігають: «зростання інвестицій з Китаю має бути під пильним наглядом, адже, так само як і з Росії, такі вкладення часто роблять державні підприємства та мають не лише комерційні, але і політичні цілі».

Дані дослідження показують, що Китай інвестує через державні компанії в державні компанії України, а кредити також надаються лише державними фінустановами. Зацікавленість китайців зосереджена на енергетичній та аграрній галузях. У звіті зазначають:

"Китай активно використовує боргові інструменти, і Україна як боржник не є винятком. Багато проєктів, здійснених за допомогою Китаю, передбачали позику значної суми грошей".

Ерік Хонтц, заступник регіонального директора в CIPE Europe & Eurasia, компанії, яка працювала у співпраці з ЦЕС, зазначив:

"Стратегічні інвестиції Китаю спрямовані на те, щоб створити монополію у конкретному секторі, що даватиме вплив на ринок. Українці мають бути обережними залучаючи подібні інвестиції, та прагнути прозорості угод, які підписують державні підприємства".

Також, це розуміють власні українські еліти, які не завжди радо зустрічають іноземних конкурентів на теренах, де контролюють чималу частку економіки.

Тому, на думку експертів, інвестиції з Китаю залежатиме від політичних домовленостей, та від того, куди «пустять» китайських інвесторів.

Китайський економічний слід в Україні

Натомість у Міністерстві закордонних справ, Тарас Голуб, радник віцепрем’єра Ольги Стефанишиної, співпрацю та вкладення Китаю в економіку України називає не політичним, а «економічним та гуманітарним співробітництвом».

Загальний товарообіг з Китаєм зріс з 2% українського ВВП у 2001 році до 11% у 2020 році, а Китай став найбільшим торговим партнером в України.

"Загальний товарообіг зріс з 2% українського ВВП у 2001 році до 11% у 2020 році. З 2004 року Україна є нетто-імпортером. Однак структура торгівлі є вкрай нерівномірною. Україна переважно експортує сировину та імпортує перероблені товари, у тому числі високотехнологічні", - йдеться у звіті.

Чим загрожують політичні стосунки з Білоруссю українським виробникам.

У Литві застерігають купувати китайські смартфонами Xiaomi, які можна керувати дистанційно.

У ЄС планують "заряджати" телефони по-новому, хто проти.