Під час виступу у Конгресі США міністр фінансів Джанет Йеллен заговорила про можливий перший в історії країни дефолт

Сполучені Штати невдовзі можуть перетнути "боргову стелю", внаслідок чого країна не зможе здійснювати соціальні виплати та сплачувати за боргами. На її думку, у казначейства може залишитися недостатньо ресурсів, щоб продовжувати фінансувати уряд. Про це повідомляють Market Watch.

Боргова стеля це загальна сума коштів, яку США може "позичити" на виконання чинних державних зобов’язань, наприклад соціальних виплат, зарплат військовим, обслуговування держборгу тощо.

Йеллен закликала Конгрес швидко розібратися з лімітом боргу, щоб усунути можливість потенційного дефолту за зобов’язаннями країни.

"Щоб забезпечити повну віру і заслугу Сполучених Штатів, дуже важливо, щоб Конгрес якомога швидше підвищив або призупинив ліміт боргу", — заявила очільниця Мінфіну.

Вона звернула увагу Конгресу, що додатковий час показує більш актуальні оцінки державних доходів і витрат, а також на нього вплинув законопроєкт про інфраструктуру, який президент Джо Байден підписав у понеділок. Цей закон вимагає переказу 118 мільярдів доларів США до 15 грудня до Трастового фонду автомагістралей.

"Внаслідок цього існують сценарії, коли уряду залишиться недостатньо ресурсів для фінансування операцій після 15 грудня", сказала вона.

Міністерка пояснює, що навіть наближення до цієї дати може мати катастрофічні наслідки та спричинити фінансову кризу.

Необхідність підняти або призупинити ліміт боргу є лише одним із бюджетних питань, які стоять перед Конгресом. Законодавці також мають затвердити бюджет до 3 грудня, коли закінчаться поточні заходи щодо фінансування. Якщо цього не зробити, уряд призупинить роботу.

США має значний бюджетний дефіцит з перевищенням витрат над доходами. Для його покриття країна залучає чималі обсяги позик – борг становить 28,43 трлн доларів, або 108% до ВВП.

Наразі "боргова стеля" становить 28,4 трлн доларів.

Чим дефолт загрожує США

Раніше аналітики з Moody’s Analytic оцінили вплив дефолту на економіку США. У прогнозі зазнеачають, що це призведе до втрати 6 мільйонів робочих місць та 15 трильйонів доларів доходів домогосподарств.

Чим обернеться дефолт США для України

Важливо зазначити, що на американському доларі зав’язана вся світова економіка. І падіння долара, чим і є по суті дефолт країни може стати апокаліпсичним ударом по всій світовій економіці. Кожна країна залишиться сам на сам зі своєю економікою, без підтримки стабільного долара. Від стану економіки кожної країни, у разі дефолту США, буде залежати якою буде ситуація.

Для України, яка потерпає від застійної війни та втрати територій через напад північного сусіду, та стоїть на межі екнергокризи, спровокованої популістичними рішеннями влади, дефолт у Штатах означатиме посилення хаосу, відтік інвестицій та ймовірно війну, адже не даремно точаться розмови про скупчення на сході нашої країни військ та непорозуміння на Білоруському кордоні.

Дефолт США, ймовірність якого аналітики припускають 50/50, може стати для Росії першою ознакою для посилення агресії у бік України.

Фінансовий аналітик Roboforex Андрій Гойлов важає, що під час такої масштабної кризи долар в Україні може різко зрости.

"Під час подібної напруженої ситуації інвестори вважають за краще вийти в "кеш". Вони не зберігають гроші, а інвестують їх у короткострокові держоблігації США. Це призводить до падіння ринку акцій та зростання попиту на долар".

Чи є вихід з кризи?

Варто зазначити що Конгрес США наразі потерпає від сильних коливань. Країна розбалансована та витрачає останні зусилля для втримання панівного контролю на енергоринками.

Американський президент Джо Байден провів зустрічі з групою провідних бізнес-лідерів країни, серед яких глава JPMorgan Chase&Co. Джеймі Даймоном, генеральний директор Intel Петом Гелсінгером, президент і CEO Nasdaq Аден Фрідман та іншими. Він закликав до негайних дій щодо підвищення ліміту боргу США під час зустрічі.

Китайська компанія, один з найбільших забудовників, Evergrande, на межі дефолту.

Які ризики для України становлять високі ціни на газ.

США опинилися на межі дефолту: як планують виходити з кризи та чого чекати Україні.