Неочікувана заява президента Туреччини спричинила небувале падіння місцевої валюти

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган вкотре за рік спричинив різкі коливання на валютному ринку країни, похваливши рішення Центробанку щодо зниження процентної ставки. Наслідком стало рекордне з 2018 року падіння курсу ліри - до 13,45 за долар та до 14,42 ліри за євро. Загалом, лише протягом тижня ліра знецінилася на 22% в той час, як за рік турецька валюта просіла на 42%, повідомляє Reuters.

Наразі в Туреччині триває конфлікт між президентом та Центробанком: за рік Ердоган змінив вже трьох голів установи, які послідовно намагалися втілювати політику підвищення облікової ставки. При цьому економісти вважають, що саме такий підхід дозволяє ефективно стримувати інфляцію, а президент натомість дотримується прямо протилежної думки, вважаючи, що низька процентна ставка стимулює інвестиції та дозволяє протистояти безробіттю.

Наразі інфляція в Туреччині сягає 20%, причому Центробанк країни прогнозує, що процентна ставка продовжить знижуватися і у грудні. Через це країну охопили протести, опозиція, керуючись думкою провідних економістів, б'є на сполох та називає ситуацію катастрофічною, а призначений у вересні новий голова Центробанку слухняно втілює президентську політику.

Здавалося б, до чого тут Україна, якій вистачає проблем із власною валютою? Річ у тім, що саме Туреччина протягом багатьох років залишається улюбленим місцем відпочинку для чималої кількості українців. Проте здешевшання ліри, попри сподівання, на вартість путівок на турецькі курорти ніяк не вплине - тут залучені інші механізми, пов'язані із попитом на туристичні тури, який напередодні новорічних та різдвяних свят завжди буває високим.

Разом з тим, українцям, які не купують тури "all inclusive", віддаючи перевагу можливості самостійно розраховуватись за товари та послуги, варто поспішити з обміном гривень на ліри, поки курс 1 ліра\2,1 гривні (з 3-х гривень ще на початку листопада) залишається чинним - експерти прогнозують, що турецька валюта невдовзі знову може зрости в ціні.

Нагадаємо, МВФ узгодив надання Україні траншу у розмірі 700 мільйонів доларів.

Нагадаємо, з держбюджету України зникне показник запланованого річного курсу долара від Нацбанку.

Нагадаємо, НБУ склав інфляційний прогноз на кінець 2021 та початок 2022 року.