Урядовці з Мінюсту запропонували заходи для імплементації "антиолігархічного" закону

На засіданні Кабінету Міністрів презентували покрокову програму з впровадженням заходів, які маються на меті зменшити зловживання впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті.

Документ надав депутат Олексій Гончаренко у Telegram. План містить 20 заходів серед яких посилення спроможності Антимонопольного комітету, обов’язковість реєстру лобістів, та заходи які посилять енергобезпеку України.

План розроблений до 2023 року, низку норм мають контролювати та виконувати певні міністерства та органи влади.

Одним з першочергових завдань антиолігархічного закону буде розробка плану перевірки ділової репутації для покупця ЗМІ.

Наступним пунктом є посилення інституційної спроможності Антимонопольного комітету. Для цього урядовці пропонують впровадити два закони. Один законопроєкт №5431 має на меті покращити роботу АМКУ. А за допомогою іншого - №5432 запровадити відповідальність за порушення конкурентного законодавства.

Уряд пропонує до грудня 2023 року реформувати судову систему, шляхом впровадження в життя Стратегії розвитку системи правосуддя. Влада має обрати суддів до КСУ та посилити ефективне правосуддя за допомогою змін у Верховному Суді та Вищій раді правосуддя.

Особливу увагу у документі було приділено енергетичній безпеці. Зокрема про постачання електричної енергії та газу, шляхом прийняття законопроєктів "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питань забезпечення безпеки постачання електроенергії та природного газу".

Для забезпечення цілісності та прозорості гуртового енергетичного ринку, уряд планує розробити та подати в установленому порядку проєкт закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо імплементації положень законодавства Європейського союзу про доброчесність, прозорість та запобігання утворенню монополії на гуртових ринках".

Також стосовно сфери енергетики пропонують, для зменшення впливу окремих груп та фізичних осіб на енергосектор, інтегрувати енергетичний сектор України у політичний технологічний, технічний, економічний та правовий простір ЄС.

"Забезпечити прозору конкуренцію на енергоринках за європейськими правилами привести законодавство України до відповідності до правил ЄС з метою створення спільних енергоринків припинити імпорт електроенергії з Росії та республіки Білорусь,"- йдеться у пропозиції Мін'юсту.

Також пропонують схвалити план заходів з реалізації стратегії енергетичної безпеки. Схвалити методики оцінки рівня та загроз енергетичної безпеки, а також підготувати ці методики до січня 2023 року.

Одним з кроків для реалізації антимонопольного закону пропонується посилення контролю за фінансовими операціями олігархів та вдосконалення механізму верифікації та ідентифікації інформації про кінцевих бенефіціарних суб'єктів господарювання, які належать впливовим особам.

Окремими кроками є розроблення плану мінімізації потенційного олігархічного впливу на політичні партії та виборчі компанії.

Одним з пунктів впровадження закону проти олігархів є приведення рівня тарифів на перевезення вантажів залізницею в межах України до економічно обґрунтованого рівня.

Також уряд хоче зробити так, аби міжнародні правові інструменти захисту іноземних інвестицій не поширювалися на інвестиції українських бенефіціарів компаній, зареєстрованих в іноземних юрисдикціях. Для цього потрібні зміни до міжнародних угод.

23 вересня депутати Верховної Ради України прийняли антиолігархічний закон.

Президент Зеленський планує звітувати про зустрічі з представниками "великого бізнесу".

Угода завдяки, якій Україна отримала другий транш МВФ, передбачає низку політичних та економічних кроків, серед яких посилення антимонопольного законодавства.