На заміну українцям-заробітчанам можуть прийти трудові мігранти з країн Середньої Азії

Явище трудової міграції цілком закономірне і досить поширене у світі - людям властиво шукати вигідніших умов праці та вищої зарплатні. Втім, саме через це Україна вже зіткнулася з явищем відтоку кваліфікованих кадрів та щороку втрачає тисячі громадян, оскільки чимала частина заробітчан намагається назавжди лишитися в країнах із рівнем життя, значно вищим, ніж на Батьківщині. Демографічна криза та трудова міграція, за даними ООН, призведуть до того, що вже у 2050 році населення України скоротиться до 35,3 мільйона. Чи означає це, що низькооплачувані та важкі професії в майбутньому подовгу лишатимуться вакантними?

Святе місце порожнім не буде?

Наразі є всі підстави вважати, що в майбутньому Україна може піти шляхом сусідніх країн та прийматиме трудових мігрантів з-за кордону. Звісно, відбуватиметься це в тому випадку, якщо економіка зростатиме, а не стагнуватиме.

Втім, вже зараз в Україну їдуть мігранти з країн Середньої Азії та, навіть, Туреччини. Причому в останньому випадку мова, як правило, йде про будівельників, працевлаштуванню яких в Україні посприяла президентська програма "Велике будівництво". А от вихідці з Туркменістану та Узбекистану, як правило, працюють водіями таксі та кур'єрами - Україна для мігрантів з цих країн буде ставати все привабливішою за сусідню Росію, в якій ставлення до заробітчан-азіатів традиційно не надто приязне.

Кур'єри замість айтішників?

Разом з тим про значний приплив висококваліфікованої робочої сили поки не йдеться: річ у тім, що вітчизняне трудове законодавство вимагає як мінімум 60-тисячної заробітної плати для працівників-іноземців, тому дозволити собі таку "розкіш" може далеко не кожна компанія.

Не допомогла і програма з надання міграційних квот IT-фахівцям: попри те, що для таких мігрантів спростили процедуру отримання дозволу на працевлаштування, протягом 2020 року в Україну приїхали лише 113 працівників замість очікуваних 5 тисяч. На заваді стали занадто високі вимоги до квотніків та Міністерство економіки, яке чомусь взяло на себе процедуру перевірки заявок від всіх охочих, хоча доречнішим було б доручити це потенційним роботодавцям.

Експерти вважають, що державна політика надання імміграційних квот неефективна ще й через те, що квот цих з невідомих причин занадто мало, а процедура їх отримання, як уже зазначалося, складна і обтяжлива.

А що відбувається зараз?

На жаль, офіційна статистика стосовно кількості мігрантів не відбиває реального стану справ: кількість іноземців, що прибувають в Україну нелегально, може бути значно вищою за дані Держстату. Втім, частина таких мігрантів надовго в нашій країні не затримується, оскільки використовує її в якості такого собі перевалочного пункту перед від'їздом до країн Євросоюзу, в яких вони й збираються "осісти".

Примітно, що протягом останніх місяців в Україні тривають перевірки роботодавців які гіпотетично можуть використовувати працю неофіційно працевлаштованих співробітників або виплачувати більшу частину зарплати в конвертах. При цьому дійшла черга й до іноземців та осіб без громадянства, кількість яких в Україні значно збільшилася за останні роки та, за офіційними даними 2020 року, сягає понад 23 тисяч осіб.

Наразі для того, щоб ухилитись від сплати податків за працівників-іноземців, роботодавцями використовується найрозповсюдженіша схема - укладання фіктивного договору про працю. Також поширеною є ситуація, коли іноземці отримують дозвіл на працевлаштування для того, щоб отримати тимчасовий дозвіл на проживання. Зрозуміло, що насправді такі "працівники" займаються якимись своїми оборудками на території країни, не працюють та, відповідно, не сплачують податків.

Примітно, що розмір штрафу за порушення законодавства про працю в таких випадках становить 60 тисяч гривень, причому повторне порушення протягом двох років коштуватиме роботодавцю вже 180 тисяч гривень штрафу за кожного працівника. Що ж до самих іноземців, то їх каратимуть скасуванням дозволів на працевлаштування та проживання і, зрештою, випровадженням за межі України.

Нагадаємо, за оцінками НБУ, сума грошових переказів заробітчан до України становила за січень-вересень 2021-го 10,34 мільярда доларів.

Нагадаємо, нестача кадрів в українській IT-індустрії складає від 50 до 100 тисяч осіб.

Нагадаємо, в недалекому майбутньому на український ринок праці очікує колапс.