В уряді планують контролювати та оподатковувати гроші, зароблені українцями неофіційно

Українці, які отримують зарплату в конвертах та заробляють додаткові гроші шляхом неофіційних підробітків, невдовзі можуть потрапити під контроль податківців. За словами міністра фінансів Сергія Марченко, законопроєкт, який дозволить перевіряти майновий стан громадян та порівнювати його з рівнем доходів, який вони декларують, вже розробляється відомством. В майбутньому активи таких громадян будуть оподатковані - цього, за словами Марченка, вимагає від українців Міжнародний валютний фонд.

Що саме мав на увазі голова Мінфіну, посилаючись на "вимоги МВФ", достеменно невідомо. Вірогідно, мова йшла про список рекомендацій, виданих Фондом в листопаді 2020 року - цей документ, опублікований на офіційному сайті Кабміну, отримав назву "Наступні заходи щодо податку на виведений капітал, впровадження BEPS, програми добровільного розкриття інформації і непрямих методів визначення оподатковуваного доходу".

Дійсно, методи непрямого контролю за доходами громадян широко практикуються в Європі та за її межами - зокрема, у Франції, Великій Британії, Австрії, Німеччині та Ізраілі. Під непрямим контролем, в залежності від країни, мається на увазі оцінювання податковими органами рівня життя чи витрат громадянина, проте, яку саме модель хочуть впровадити в Україні, наразі невідомо, оскільки текст потенційного законопроєкту у відкритому доступі відсутній.

Втім, для початку уряд надав українцям "вивести з тіні" свої активи: для цього з 1 вересня 2021 року по 1 вересня 2022 року всі охочі мають змогу скористатися "податковою амністією", задекларувавши нерухомість, валюту чи цінні папери та сплативши лише 5% податок від їхньої вартості. А от після зазначеного терміну віддати державі доведеться набагато більше - мова йде вже про 18%. Інакше скористатися активами не вийде - такий громадянин не зможе зробити покупку, вартість якої перевищує 400 тисяч гривень.

На думку експертів, тотальний контроль за доходами і витратами торкнеться далеко не всіх, адже держава "полюватиме" в першу чергу за грошима заможних українців. Пересічні громадяни, які отримують ті самі зарплати в конвертах і витрачають їх на прожиття, судячи з усього, в найближчі роки можуть не хвилюватися, повідомляє видання Фокус.

Однак наступним етапом, вважають фахівці, може стати скасування банківської таємниці, завдяки чому податківці отримають доступ до рахунків громадян. Закономірно, що після цього українці перейдуть на готівкові розрахунки, перестануть укладати офіційні договори про оренду житла тощо. А зі "спійманими" на отриманні зарплат в конвертах податківцям доведеться довго морочитися, адже факт несплати податків треба буде, скоріше за все, доводити через суд.

Нагадаємо, експерт назвав три кроки, на які має піти влада для того, щоб знизити тарифи на газ та електроенергію для українців.