Нацбанк пропонує доповнити закон, який регулює діяльність кредитодавців та колекторів, заборонивши їм тиснути на боржників та поводитись з ним грубо

Нацбанк розробив низку додаткових вимог, які стосуються діяльності колекторських компаній та мають забезпечити відповідальне ставлення до споживачів фінансових послуг і захист прав боржників. Відповідні пропозиції Нацбанку зараз перебувають на обговоренні, яке триватиме до 22 грудня.

Зокрема, Нацбанк планує заборонити колекторам вдаватись до грубих висловів, погроз та нецензурної лексики при контактах з боржниками, використовувати інформацію про їх особисті якості, а також тиснути на клієнтів і оприлюднювати будь-яким чином всі дані про них, які можна віднести до категорії особистих. Крім того, колекторів зобов'яжуть забезпечувати належну якість взаємодії з боржниками, забезпечуючи надання повної і точної інформації щодо заборгованості.

Нові вимоги також стосуватимуться заборони введення споживачів в оману щодо можливості реструктуризації заборгованості або умов її погашення. Ще одна вимога, покликана захистити права боржників, регулюватиме кількість дзвінків від колекторських компаній - їм хочуть заборонити турбувати клієнтів більш як два рази на добу.

Ще одна вимога стосується необхідності зобов'язати колекторів використовувати альфа-ім'я, яке має збігатися з юридичною назвою. Таким іменем не може бути номер телефону, випадковий набір цифр/літер, ім’я особи, яка взаємодіє тощо.

Варто зауважити, що зараз в Україні діють понад 200 колекторських компаній, робота яких регулюється відповідно до ухваленого парламентом в березні 2021 року закону №1349-ІХ. Зокрема, документ передбачає заборону шантажу відносно боржників, а також вимагає, щоб кредитодавці завчасно повідомляли своїх клієнтів про продаж боргу іншим компаніям чи залучення колекторів до процесу повернення боргу. Діяльність цих компаній регулюється Нацбанком, який має слідкувати за дотриманням вимог закону.

Примітно, що зараз у реєстрі нацбанку 53 колекторські компанії, які можуть залучатися кредиторами для врегулювання простроченої заборгованості. Договір з колектором, що не був включений до реєстру Нацбанка, згідно з законом вважається недійсним.

Нагадаємо, регулятором діяльності страхових компаній став Нацбанк, який вимагатиме дотримання низки затверджених новим законом вимог.

Нагадаємо, з держбюджету України зникне показник запланованого річного курсу долара від Нацбанку.

Нагадаємо, НБУ склав інфляційний прогноз на кінець 2021 та початок 2022 року.