Роботизовані місії на Марс знайшли на поверхні планети чимало цікавинок, які з часом можуть стати об'єктами космічного туризму

Не варто й говорити, що природа Марсу надто відрізняється від звичної людству зеленої та затишної Землі. Втім, суворі марсіанські краєвиди по-своєму привабливі, а на самій Червоній планеті є чимало місць, які неодмінно захочуть на власні очі побачити перші космічні туристи. Фото величезних гір, безкраїх пустель та глибоких каньйонів, отримані вченим завдяки висадці на Марс роботизованих апаратів, не можуть не викликати захопленого подиву. Свого часу всі ці надзвичайні місця у всій красі відкриються для туристів.

Гора Олімп

Найвища вершина Марсу та всієї Сонячної системи, гора Олімп, сягає у вишину аж 25 кілометрів - погодьтеся, що поруч з таким гігантом наш рідний Еверест виглядає просто невеличкою купкою каміння. Олімп - згаслий вулкан, піднятися на самісінький вершечок якого не вдасться через надзвичайну розрідженість атмосфери на останніх його кілометрах. Крім того, схили поблизу вершини занадто круті для "марсіанського альпінізму". Втім, біля підніжжя середній кут нахилу становить всього 5%, тож Олімп свого часу неодмінно стане неабиякою туристичною принадою.

НАСА/Наукова група MOLA/ О. де Гурсак, Адріан Ларк

Фарсіда та її вулкани

Загалом, на Марсі чимало вулканів, 12 з яких розташовані поблизу екватора планети на плато Тарсис, у місцевості, яка отримала назву провінція Фарсіда. Всі вони згасли мільярди років тому, але їхні масштаби не можуть не викликати поваги - ці гори також перевищують Еверест та сягають близько 10 кілометрів у висоту.

NASA/JPL

Долини Марінера

Географічні об'єкти Марсу набагато перевищують земні за масштабами: так, велетенська система каньйонів - долини Маринера - становить понад 4000 кілометрів завдовжки, 200 кілометрів завширшки, і до 7 кілометрів завглибшки. Утворилася унікальна місцевість ще в ті часи, коли марсіанські вулкани у цій місцевості активно вивергали лаву, потоки якої і сформували систему каньйонів.

НАСА

Північний та Південний полюси

Марсіанським туристам неодмінно слід побувати на полюсах планети та побачити її знамениті крижані шапки, здатні періодично збільшуватись і зменшуватись у розмірах. Це відбувається завдяки зміні пір року, коли через низькі температури взимку вуглекислий газ з атмосфери конденсується в лід, який "тане" влітку, впливаючи на клімат планети.

NASA/JPL/USGS

Загадкове провалля Медузи

Таємнича деформація рельєфу Марсу, що отримала назву "провалля Медузи", на думку вчених, могла утворитися внаслідок вулканічної діяльності. Для того, щоб на дні провалля сформувався "хвилястий" рельєф, знадобилися б кілька сотень вивержень протягом 500 мільйонів років, тому вчені розраховують знайти на дні провалля сліди лави та поклади вулканічного попелу.

НАСА

Дюни "навиворіт"

Марсіанська Рівнина Еллади та так званий Лабіринт Ночі примітні своїми "дюнами навиворіт", від яких, після мільйонів років дії шалених вітрів та лави, залишилися лише остови, що нагадують ямки. Вчені сподіваються, що ці дюни можуть бути одним із місць, де могли б зберегтися примітивні форми життя, надійно заховані в піску від вітрів та радіації.

NASA/JPL/Університет Арізони

Кратер Гейл, в якому, ймовірно, є життя

У 2012 році марсохід Curiosity, досліджуючи кратер Гейл, встановив, що в давні часи дном кратеру протікала ріка. Апарат також зміг виявити складні органічні молекули саме в місцевих породах. Марсохід також виявив концентрацію метану (елементу, який можуть виробляти мікроорганізми), яка змінювалася залежно від сезону.

NASA/JPL-Caltech/ASU

Нагадаємо, американський підприємець та винахідник Стів Возняк знайшов спосіб боротьби з "космічним сміттям".

Нагадаємо, мікроорганізми, які "привезуть" з космічних подорожей астронавти, можуть стати причиною нових руйнівних пандемій на Землі.

Нагадаємо, NASA запускає зонд DART, який в 2022 році спробує збити з курсу величезний астероїд.