Уряд має вдатися до "замороження" нинішніх тарифів на п'ять наступних років для того, щоб розв'язати проблеми заборгованості населення

Заборгованість українців за комунальні послуги вже сягнула 61,5 мільярда гривень, причому черговий кризовий період, який, зазвичай, настає протягом грудня-березня, ще попереду. По завершенню опалювального періоду у квітні 2022 року заборгованість, закономірно, зросте ще більше, проте повертати ці борги громадяни - та й те, лише частково - наприкінці весни та влітку, як це було раніше, вже не будуть. Попри заяви уряду про те, що тарифи протягом наступних п'яти місяців зростати не будуть, реальні доходи населення впали, через що платіжки навіть у їх сучасному вигляді стали для населення непідйомними, зазначає економіст та фінансовий аналітик Олексій Кущ.

"Якщо капіталізація комунальних платежів зростає швидше реальних трудових доходів - це призводить лише до боргового комунального зашморгу", - вважає Олексій Кущ.

При цьому економіст не має впевненості в тому, що тарифи на тепло протягом опалювального сезону справді будуть "заморожені" - попри меморандум між урядом та органами місцевого самоврядування, бюджетні компенсатори механізму стримування цін на послуги ЖКГ Кабмін так і не передбачив.

"Станом на 30.09.2021, борги з опалення та гарячої води склали 18,75 млрд грн, за газ – 21,13 млрд грн, за електроенергію – 6,46 млрд грн, за водопостачання – 6,43 млрд, за обслуговування багатоквартирних будинків – 5,51 млрд", - наводить невтішні дані Кущ, зазначаючи при цьому, що за таких обставин українці демотивовані щодо питання погашення боргів.

На думку економіста, головна проблема тарифної системи полягає в тому, що фінансовий потенціал українців зараз не дозволяє їм сповна розраховуватись за комунальні послуги, але й просте списання боргів ситуації не зарадить. Наразі, вважає Кущь, урядові потрібно втілювати політику "антишокової тарифної терапії", яка полягає у замороженні нинішніх тарифів протягом наступних п1яти років.

"У такому випадку, через п'ять років в Україні число субсидіантів могло б скоротитися до 5-10% домогосподарств і здатність до погашення старих боргів зросла б з нинішніх 50% до 150%, тобто, населення не тільки могло б влітку розраховуватися за зиму, а й додатково погашати приблизно 20-30% старих боргів", - резюмує Олексій Кущ.

Нагадаємо, наміри облгазів підняти тариф на розподіл блакитного палива в 4 рази не будуть схвалені НКРЕКП.

Нагадаємо, економіст пояснив, чому фіксована ціна на газ не захистить українців від високих цін на товари та послуги.

Нагадаємо, Кабмін збирається утримати тарифи на тепло від зростання за допомогою субвенції місцевим громадам в розмірі 11 мільярдів гривень.