Мобільні телефони та гаджети постійно вдосконалюються та дедалі глибше занурюються у наше життя

Для багатьох батьків додатки, які допомагають відстежити місцеперебування дитини, мають чудодійну заспокійливу дію.

Додатками зі стеженням користуються десятки мільйонів людей у всьому світі, пише BBC.

В Україні найбільш поширеними є KidControl, iSharing, Life360, OneLocator, GeoZilla, OneLocator, Find my kids, Zenly.

Молодші діти не проти встановити додаток зі стеження

"Мені ще й краще буде, ти будеш знати та не сваритимеш мене, якщо я не почую твій дзвінок", - каже 11-річний Олекса своїй мамі, яка вирішила встановити додаток зі стеженням.

Додаток відстежує місце розташування дітей, дає знати, коли вони в дорозі, коли безпечно повернулися додому та надає цілу низку інших даних.

Але до таких взаємин у сім’ї досить легко звикаєш, і вимкнена геолокація часом стає причиною непорозумінь. Особливо між підлітками та батьками.

Експерти попереджають, що перш ніж встановити додаток варто добре подумати, як ви будете його використовувати, та як поясните його своїм дітям.

Не забувайте, що додаток збирає дані про дитину, і це порушує особисту безпеку людини. Крім того, непростим є питання відмови від додатка у разі коли дитина вже подорослішала.

У мережі можна зустріти такі повідомлення: "Я практично весь час вдома, або у школі, куди вона мене відвозить. Навіщо їй відстежувати моє місце розташування, коли я буваю лише у двох місцях?"

Додатки стають все складнішими щодо даних, які вони збирають, і це порушує питання особистої безпеки.

Які бувають додатки для стеження

Розробники пропонують чималу кількість додатків, які відстежують місце розташування дитини. В залежності від того, як ви плануєте контролювати свою дитину, існують два види моніторингу.

Найпростішими є програми для надсилання геоданих, які встановлюють на телефонах, це такі як Find My Friends або Google Family для Android.

Існують також програми, які дозволяють користувачам збирати безліч даних з підключених телефонів. Це, наприклад, геозонування, при якому сповіщення приходить, якщо телефон залишає певну зону. Для батьків, чиї підлітки водять машину, є також контроль швидкості та моніторинг ДТП.

Більш екстремальні додатки, як-от FindMyKids, дозволяють батькам віддалено активувати мікрофон на телефоні дитини й навіть записувати аудіо.

Програма TeenSafe має "невидимий режим", за словами розробників, такий додаток дитина виявити не зможе.

Програма OurPact дозволяє батькам бачити усі скриншоти, які дитина робить онлайн. Застосунок Bark прямо сканує повідомлення у дитячому телефоні, щоби виявити "тривожні дії".

Застосунки зі стеження рекламують як нагальну необхідність у непростому та повному небезпек світі. Однак, за словами професорки кафедри медіа та комунікацій в Лондонській школі економіки Соні Лівінгстон, немає "жодних доказів, що будь-яка з цих програм гарантує дитині безпеку".

Професорка вважає, що встановлення додатків без дозволу дитини, можуть погіршити стосунки між батьками та дітьми. Усвідомлення того, що за тобою стежать, може спонукати дітей до більш ризикованих дій або спроб уникнути контролю.

"Моя мама побачила, що в додатку Life360 було вимкнено геолокацію, і вона почала погрожувати вимкнути мій телефон. А забула сказати, мені 20 років", - жаліється дівчина в соцмережі.

Професорка також зазначає, що стривожена тією кількістю даних, які збирають технологічні компанії, які створили ці додатки. Деякі додатки не приховують, що дані потрапляють до страхових компаній.

Лівінгстон зазначає, що навіть серед експертів немає розуміння того, як ці дані використовують або як їх можуть використовувати в майбутньому.

Все має бути в міру, особливо контроль

Якщо батьки впевнені, що збір даних про їхню дитину не має особливого значення, та душевний спокій переважає особисту інформацію, ризики взаємин можна мінімізувати, якщо поговорити з дитиною на тему довіри.

Важливо, щоб дитина розуміла які межі їй встановлено і чому. Також не слід забувати адаптувати додаток коли дитина подорослішає. Зуміти відмовитися від нього, коли дитина свідомо вимкне або видалить додаток у більш дорослому віці.

Мікроорганізми, які "привезуть" з космічних подорожей астронавти, можуть стати причиною нових руйнівних пандемій на Землі.

В Раді розглянуть проєкт на підтримку української книги, що пропонують нардепи.

Як співзасновник Apple збирається боротися з "космічним сміттям".