В Раді розглянуть проєкт на підтримку української книги, що пропонують нардепи

Підтримати українського видавця запропонували у Верховній Раді. Документ передбачає зростити книговидавництво впродовж п’яти років аби збільшити частку українського книжкового ринку в три рази.

Про це йдеться у законопроєкті №6287, який було зареєстровано у Верховній Раді 5 листопада. У пояснювальній записці автори проєкту пояснюють причини появи такого документу тим, що видавнича справа в Україні занепадає.

Для підтримки книговидавців та популяризації читання, у документі є декілька заходів, вони спрямовані на боротьбу з контрафактом та певними преференціями для видавців.

Зокрема у документі пропонують видавати безкоштовні сертифікати при народженні дитини та досягненні її 14-річного віку. Для цього в бюджет пропонують враховувати витрати на суму до 480 мільйонів грн щорічно.

У тексті документу сказано, що ті книгарні, які відповідатимуть нормам закону, будуть відшкодовувати плату за оренду приміщення у розмірі 20% від доходів магазину. На це депутати пропонують виділяти з бюджету до 86 млн грн. в перші роки.

Автори розробили спеціальний механізм відшкодування, який містить кілька критеріїв: книжка має бути написана українською мовою, а книгарня має звітувати стосовно цього Український інститут книги, який надає крамниці відповідний документ, на підставі якого йде компенсація.

Субсидії розглядають як довгострокову інвестицію у розвиток галузі та підвищення якості національного культурного продукту.

"Український книжковий ринок давно потребує потужного поштовху для збільшення його розмірів. Якщо ми беремо геополітичну галузь, ми не можемо ефективно зараз конкурувати з російським видавцем. Ми маємо власні потужні, сильні сторони, на яких повинні сконцентруватися, у яких маємо потенціал. Це саме україномовна книга, український контент, виданий в Україні", - наголошують депутати.

Книговидавнича справа в Україні досить у плачевному стані, а коронавірусна пандемія посилила кризу в галузі. Крім того, енергокриза, впливає також на видавничу справу.

Олександр Афонін, президент ГС "Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів" у особистому блозі на Інтерфакс-Україна заявляє:

"Вітчизняне книговидання доведено до катастрофічного стану, який взагалі загрожує колапсом видавничої галузі, а отже і колапсом соціальної та національної свідомості населення України, якому так і не створили умови для того, щоб воно перетворилося на націю".

До пандемії у середньому українець витрачав лише 60 грн в рік на книги, такі дані наводить Український інститут книги. Якщо порівнювати з іншими державами, то в середньому жителі Землі щорічно на книги витрачають понад 13 євро на рік, а це приблизно 400 грн.

Дві третини книг в Україні надруковані російською мовою, і більшість з них видана пов’язаними з Росією компаніями. Наприклад такі видання як "Махаон" або "Альпіна паблішер" друкують в Україні свої книги, тим самим поціливши двох зайців – розповсюдження російської літератури, та уникнувши проблем логістики.

За даними Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів у 2020 році в Україні видали на 23% менше назв та на 34% менше накладу, ніж у 2019-му. Лише за рік припинили діяльність 343 видавництва та 48 книгарень. Це критичні дані, які мають наполохати державотворців. Кількість друкарень в Україні на критичному рівні, лише 200 на всю країну. Для порівняння у Франції у 16,5 раза більше.

Депутати, які розробили законопроєкт вважають, що за 5 років ці заходи допоможуть збільшити кількість книгарень до 800-1000, а обсяг ринку має зрости у три рази, кількість назв збільшитися вдвічі.

Варто зазначити, що депутати всіх фракцій підтримали законопроєкт, окрім депутатів від ОПЗЖ. Законопроєкт почнуть розглядати наступного року.

Варто зазначити, що після ухвалення законопроєкту, в Уряді почнуть розробляти нормативні акти щодо боротьби з підробкою яка, станом на цей час складає 30% продукції українського книжкового ринку.

Як уряд планує зупинити розповсюдження пластику.

Пенсійна реформа передбачає пенсію за наявності 35 років стажу.

Де в Україні можна розрахуватися крипотовалютами.