Україна не готова виконати зобов'язання по відмові від вугілля, взяті під час кліматичного саміту

Разом із низкою інших країн Україна погодилась від використання вугілля в енергетиці до 2035-2040 року під час кліматичного саміту, який пройшов у Глазго на початку листопада. Втім, тепер уряд країни заявляє, що ці зобов'язання мають бути переглянуті, оскільки запропонований термін перехідного періоду, на думку фахівців, закороткий для вітчизняної економіки. Про необхідність надання Україні відстрочки заявила віцепрем'єрка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина, повідомляє портал Green Deal.

"Уряд не схвалював офіційних документів, які декларували б таку амбіцію. Тому Міністерство енергетики має провести переговори з PPCA (Powering Past Coal Alliance - ред.), щоб скоригувати цю дату відповідно до розрахунків чинної Енергетичної стратегії, які здійснювала, зокрема, компанія "Укренерго". Це не відображає нашої офіційної позиції, наразі тривають консультації щодо коригування цих даних", - зазначила Стефанішина.

Справді, наразі є всі підстави вважати, що у запропонований під час саміту термін з низки причин Україна вкластися не зможе. Експерти наголошують, що вартість "зеленого переходу" складе захмарні 102 мільярди євро в найближчі 10 років. Крім того, відмова від вугілля передбачає закриття вугільних шахт (їх в Україні 148) та, як наслідок, безробіття для десятків тисяч людей. Постраждає і промисловість, на яку значним тягарем ляже екологічний податок та "приховане оподаткування" на експортну продукцію, яка була виготовлена із використанням вугілля під час виробничого процесу.

При цьому ексміністр енергетики Іван Плачков вважає, що здійснити "зелений перехід" Україна зможе не раніше 2070 року, хоча навіть поступова відмова від вугілля буде для економіки "болісною".

Втім, наголошують експерти й на тому, що перманентна державна підтримка нерентабельних вугільних шахт, яких в Україні переважна більшість, зрештою теж "влітає в копійочку" економіці: так, дотації шахтам (які логічніше було б закрити) в наступні 10 років коштуватимуть 710 мільйонів євро. Таким чином "зелений перехід" в довгостроковій перспективі був би більш вигідним, хоча і потребував би значних інвестицій спершу.

Нагадаємо, значну роль в енергетичній кризі, яка охопила Європу, відіграла "зелена революція", що не виправдала сподівань, які на неї покладалися.

Нагадаємо, 10 країн Європи визнали неготовність відмовитись від атомної енергетики.

Нагадаємо, на думку експерта, європейська модель енергоефективності непридатна в українських умовах, тож уряд має реалізовувати вітчизняну.