Американський підприємець та винахідник Стів Возняк знайшов спосіб боротьби з "космічним сміттям"

До 2030 року на орбіті Землі перебуватиме близько 100 тисяч виведених з ладу супутників, які рухатимуться за інерцією та наражатимуть на небезпеку чинні апарати. Весь цей непотріб людству доведеться прибрати хоча б заради того, щоб подальше освоєння космосу не припинилося в самому початку. Перший крок у даному напрямку зробив один із засновників компанії Apple, легендарний Стів Возняк, який презентував свій стартап - компанію Privateer Space.

Завданням компанії стане моніторинг "сміттєвої" ситуації на орбіті: для цього Privateer Space доведеться запустити певну кількість своїх супутників, які стануть досліджувати кількість та "поведінку" уламків, які обертаються навколо Землі. Згодом ця інформація стане в пригоді при запуску ракет, траєкторію для яких доведеться розраховувати так, щоб вони не зіштовхнулися з потенційно небезпечними об'єктами.

Зараз на земній орбіті накопичилася величезна кількість сміття: за оцінками Європейського космічного агентства, це близько 36,5 тисяч уламків величиною близько 10 сантиметрів. Так званого мікросміття ще більше - тут мова йде вже про сотні мільйонів 1-міліметрових та 1-сантиметрових часточок. Всі вони пересуваються по орбіті з величезною швидкістю та можуть створювати неабиякі перешкоди для роботи супутників - аж до повного виведення їх з ладу.

Яскравим прикладом проблем, які здатне створювати космічне сміття, став інцидент, який трапився у 2009 році, коли російський військовий супутник "Космос 2251", виведений з ладу ще у 1995 році, врізався у сучасний супутник зв'язку Iridium 33, вщент рознісши його та самознищившись при цьому. Внаслідок зіткнення сміття на орбіті побільшало, оскільки від обох апаратів лишилося декілька тисяч уламків розміром від 10 сантиметрів і менше.

Тим часом на черзі нові проблеми, оскільки про запуск великих груп супутників (загалом їх кількість перевищить 3 тисячі) оголосили SpaceX та Amazon, які з їх допомогою збираються втілювати власні проєкти глобального інтернету. Зрозуміло, що разом із великою кількістю супутників побільшає і сміття, тож на орбіті, зрештою, може стати занадто тісно.

Варто зауважити, що на противагу стартапу Возняка свій проєкт очищення земної орбіти від мотлоху пропонує французька компанія ThrustMe: їхній проєкт передбачає подальше використання супутників із двигунами, які працюють на газоподібному йоді. Такі двигуни по закінченні експлуатації супутника дозволяли б повертати його на Землю, не залишаючи непотрібний вже апарат на орбіті - втім, чинну проблему вже наявного в космосі сміття ця ідея не вирішує.

Нагадаємо, мікроорганізми, які "привезуть" з космічних подорожей астронавти, можуть стати причиною нових руйнівних пандемій на Землі.

Нагадаємо, NASA запускає зонд DART, який в 2022 році спробує збити з курсу величезний астероїд.

Нагадаємо, в майбутньому за колонізацією Марсу людство може спробувати колонізувати Меркурій.