Заборона використовувати пластикові пакети почнеться з їхнього продажу, безплатно вже не буде

Як відомо, в Україні з 10 грудня 2021 року буде заборонено використовувати тонкі пластикові пакети. Уряд встановив мінімальну ціну на пакети, які у супермаркетах роздавали безкоштовно для пакування овочів круп та інших продуктів. Про це йдеться у постанові Кабінету міністрів, необхідній для того, щоб закон Про обмеження обігу пластикових пакетів запрацював.

Отже вже через два тижні у всіх магазинах, на ринках, кафе та ресторанах, відповідно до закону, буде заборонено використовувати пакети з товщиною стінок понад 50 мікрометрів. Це пакети, які витримують вагу до 7 кг.

Скільки прийдеться платити за кульок

Тепер найдешевший пакет без ручок та складок буде коштувати 2 гривні.

Нагадаємо президент Володимир Зеленський підписав закон про обмеження обігу пластикових пакетів в Україні у червні 2021 року.

У документі йдеться про те, що пластикові пакети тепер будуть платні, а роздрібна ціна на ціна на них буде встановлена урядом.

Найдешевший пакет без ручок та без складок буде продаватися у магазинах за дві гривні.

Пакет без ручок, але зі складками коштуватиме 2,50 грн. Пакет з ручками -3 грн.

Варто зазначити, що надтонкі пластикові пакети розміром 225х345х450 мм будуть дозволені до 1 січня 2023 року. Їх визначили, як "первинне пакування". Вони призначені для упаковки свіжої риби, м'яса та продуктів із них, а також сипучих продуктів та льоду.

Адаптація до законодавства буде відбуватися поступово, впродовж 9 місяців. За цей час штрафувати не будуть. А після того, як адаптаційний період завершиться, за безоплатне розповсюдження пакетів будуть штрафувати від 1700 до 3400 грн, за повторне порушення – від 3400 до 8500 грн.

Якщо ж суб'єкт порушить заборону на розповсюдження пакетів, сплатить штраф від 8500 до 17000 грн вперше, а за повторне порушення – від 17000 до 34000 грн.

Заступник голови екокомітету, нардеп від «монобільшості» Олександр Маріковський заявив:

«Ми хочемо, щоб спочатку зміни відбулися на овочах, банани можна купити і без пакетика. А далі вже поширити метаморфози на інші продукти».

За словами Руслана Стрільця, заступника мінохорони навколишнього середовища і природних ресурсів, кожен українець використовує 500 пластикових пакетів щорічно. При цьому в більшості випадків кожен пакет використовують тільки раз.

«Це призводить до того, що ми з вами, скажімо так, споживаємо з їжею п'ять мікрограмів пластику на тиждень. А 5 г — це вага однієї пластикової картки», - заявив Стрілець.

Що з пластиком у світі?

Боротьба за чисте довкілля триває не перший рік. Проблема в тому, що пластикові пакети не розкладаються, а подрібнюється, та потрапляють до землі та у воду, значно погіршуючи властивості харчі. Крім того, поклади пластикових пакетів стають причинами винищення тварин та птахів. У Світовому океані налічується 150 мільйонів тонн пластику, а понад 100 тисяч морських ссавців помирають від скупчення пластикових відходів.

У світі 33 країни запровадили повну заборону, а ще 53 країни – часткову заборону або ж податок на використання пластикових пакетів.

Грузія стала першою країною Східної Європи, яка забороняє виробництво, використання та імпорт поліетиленових пакетів. Там заборона пакетів, які не розкладаються почала діяти з квітня 2019 року.

З березня 2019 заборонили використовувати тонкий пластик у Нью-Йорку.

У жовтні 2019 року у Шотландії заборонили не лише пакети, але й ватні палички на пластиковій основі.

У серпні минулого року у Чилі за виготовлення, розповсюдження та використання пластикових пакетів ввели штрафи до $300.

Із 2022 року Німеччина заборонила використання пластикових пакетів у супермаркетах, якщо товщина стінок становить від 15-ти до 50 мікрометрів.

На TigerNews ми писали, що українцям офіційно дозволять врегульовувати суперечки за допомогою медіатора.

Також TigerNews повідомляв, що українська влада хоче розширити список регульованих продуктів.

TigerNews інформував, що в Нацбанку розповіли, що відбувається з інфляцією і цінами.