В Німеччині завершилися вибори до парламенту, під час яких партія канцлерки Ангели Меркель - Християнсько-демократичний союз - пройшла до Бундестагу, але з найгіршим результатом за свою історію

Парламентські вибори в Німеччині, після яких з політичної сцени Європи остаточно пішла Ангела Меркель, завершилися - за результатами підрахунку голосів, перемогу з результатом у 25,7% голосів здобула Соціал-демократична партія (SPD).

Серед партій, які набрали відсоток голосів, достатній для того, щоб потрапити в Бундестаг, опинилися Християнсько-демократичний союз (CDU) – 24,1%, "Союз-90/Зелені" (14,8%), Вільна демократична партія (11,5%) та Альтернатива для Німеччини - (10,3%). Таким чином, створення коаліції в новому парламенті неминуче, і зараз українські політики, дипломати й експерти з міжнародних відносин намагаються спрогнозувати, хто стане новим канцлером Німеччини та як вже невдовзі зміняться відносини між двома державами.

Так, на думку очільника Міністерства закордонних справ Дмитра Кулеби, Україна в будь-якому випадку може розраховувати на лояльність та підтримку нового канцлера, оскільки на передвиборчому етапі перемовини з головними кандидатами - зокрема, Арміном Лашетом (Соціал-демократична партія) і Олафом Шольцем (Християнсько-демократичний союз) - велися на найвищому рівні.

"Коаліція може бути найнеочікуваніша. Проте з тих комбінацій, які я нині бачу, вона буде сприятливою для розвитку українсько-німецьких відносин", - зазначив голова МЗС.

Самі ж найімовірніші кандидати на крісло канцлера - Шольц та Лашет - в оцінках щодо подальших відносин з Україною більш стримані. Обидва критикують анексію Криму Російською Федерацією та військову агресію на Донбасі, обидва виступають за євроінтеграцію України - проте, не зараз, а в невизначеному майбутньому. На жаль, обидва політики підтримують також і запуск російського газопроводу "Північний потік-2", який може бути використаний Росією для газового шантажу України.

А от на думку експерта Німецького товариства зовнішньої політики Штефана Майстера, питання зовнішньої політики - в т.ч. і подальших відносин з Україною - на виборах до Бундестагу великої ролі не грала. Наразі переможців більше турбують внутрішньополітичні питання, реформи в країні та проблеми Європейського союзу.

"Дві великі партії розділені щодо Росії та України. Є люди, які критично ставляться до Росії, є люди, які підтримують співробітництво з Росією", - наголосив експерт.

Варто відзначити, що лідер Соціал-демократичної партії Олаф Шольц вже зробив несподівану заяву, згідно з якою в новому парламенті переможці не будуть укладати коаліцію з "партією Меркель".

"ХДС отримав сигнал від виборців і не повинен перебувати в уряді. Вони надали мандат на формування уряду нам, вони посилили позиції трьох партій: СДПН, "Зелених" і ВДП - саме ці партії мають очолити наступний уряд", - заявив Шольц.

Нагадаємо, в Міненерго розповіли, як будуть рятувати ГТС України в разі зупинки транзиту російського газу після запуску "Північного потоку-2".