Українські авіапідприємства допоможуть Туреччині створювати сучасні літаки

Кількість підприємств, які виробляють зброю та техніку, в Туреччині зараз сягає понад 1,7 тисячі, причому чимала частка продукції призначена на експорт: так, лише у 2021 році на експортних виробах оборонно-промислового комплексу Туреччина заробила майже 2,5 мільярди доларів.

При цьому Туреччина претендує на статус країни, ВПС якої мають на озброєнні літаки вітчизняного виробництва - зараз в країні реалізовується програма, по завершенню якої військові мають отримати сучасні винищувачі та вертольоти. В рамках цієї програми під час виставки SAHA Expo в Стамбулі Туреччина уклала контракти з українськими авіапідприємствами АТ "Мотор Січ" та ДП "Івченко-Прогресс".

Контракти передбачають, що "Івченко-Прогрес" продовжить постачати двигуни АІ-450 для Acingi стратегічного безпілотника знаменитої турецької військової компанії Baykar. Своєю чергою, "Мотор Січ" доопрацює 1000-сильний двигун МС-500 для важкої ударної версії цього ж безпілотника.

Bayraktar Akinci TIHA. Фото з відкритих джерел

Крім того, "Мотор Січ" виготовлятиме "серце" для новітніх турецьких безпілотних винищувачів MIUS - запорізьке підприємство постачатиме для них турбореактивні двоконтурні двигуни АІ-322Ф.

Безпілотний винищувач MIUS. Фото з відкритих джерел

Варто відзначити, що українські підприємства також братимуть участь і у створенні майбутньої гордості турецької авіації - ударного вертольота від TAI - ATAK II та винищувача п’ятого покоління TF-X.

При цьому участь у створенні ATAK II має для України не лише фінансовий інтерес: річ у тім, що вітчизняний парк бойових вертольотів Мі-24 швидко старіє, тож дуже скоро доведеться шукати йому заміну. На думку військового експерта Михайла Жирохова, досвід, який отримають українські авіапідприємства, працюючи над турецьким замовленням, буде неоціненним при створенні техніки для ВСУ в недалекому майбутньому.

"Туреччина цілком здатна оплатити замовлення, а у нас ще залишаються людські та технологічні можливості для створення подібного двигуна. Мало того, в Україні є можливості і для його серійного виробництва", - вважає Жирохов.

Нагадаємо, ударні безпілотники Bayraktar за декілька місяців перебування на озброєнні ЗСУ довели свою ефективність під час війни на Сході України.

Нагадаємо, в Міністерстві оборони пообіцяли, що 24 безпілотники "Bayraktar" надійдуть на озброєння ЗСУ у 2022 році.

Нагадаємо, Міноборони України зацікавлене в отриманні ракет Brimstone Sea Spear, які розробляє британська компанія.