На минулому тижні німецький Бундестанг відтермінував сертифікацію російського газоводу Nord Stream 2

Призупинення процедури сертифікації викликало багато різних думок у експертів та аналітиків з України. Попри розуміння того, що призупинення не означає те, що газовод не сертифікують, йдеться, що на цей опалювальний сезон Північний потік-2 не запрацює, і транзит Україною й далі відбуватиметься.

Український прем’єр, у своєму інтерв’ю розповів, що наразі до 2024 року Україна має існуючий контракт. Проте представники нашої країни ведуть перемовини з європейськими партнерами. Від них залежить, чи буде продовження цього контракту.

За словами Шмигаля, найкращим було б підписати угоду на транзит газу на 15 років.

"Ідеальним терміном є продовження на 15 років цих умов. Зі сторони України була зроблена пропозиція збільшити постачання газу понад умови контракту, на 55 мільйонів метрів кубічних збільшити транзит. При чому цей надлишок ми готові постачати за вдвічі нижчою, ніж прописано у контракті, ціною", - заявив Шмигаль.

Чому важлива така пропозиція для України?

На думку голови Кабміну, це ще раз підтверджує спроможністю української газотранспортної системи. Україна спроможна транспортувати вдвічі більший обсяг ніж сьогодні є.

Українська сторона також запропонувала зробити в українських сховищах резервну базу. За словами Шмигаля, українські сховища розраховані на 33 млрд кубометрів газу, з яких максимум, який коли-небудь використовувався складає 22-26 кубометрів.

"Ми наші газосховища можемо використовувати, як європейський сейф для збереження додаткових обсягів газу для Європи на випадок холодної зими".

Шмигаль заявив, що пропозиція від нашої країни була запропонована всім або частині європейських країн. Такий сейф, або фонд газу, мав би стабілізувати ситуацію на випадок можливої кризи.

Денис Шмигаль впевнений, що заява і пропозиція України про дешевший транзит та спроможність українських газосховищ грає ключову роль.

Це політичне, економічне та технічної спроможності питання, яке дає змогу запевнити Європу, що українська транспортна система сьогодні спроможна до подібного транзиту. І що цей транзит буде найдешевшим.

Чому призупинили сертифікацію газоводу?

Після ретельного вивчення документації Bundesnetzagentur дійшов висновку, що сертифікувати оператора газопроводу «Північний потік-2» можна буде лише в тому випадку, якщо цей оператор був організований у юридичній формі відповідно до німецького законодавства.

Іншими словами, для того аби сертифікувати газову мережу, згідно з європейським законодавством, Газпром мав продати оператора «Північного потоку-2», щоб не бути монополістом на ринку. Попри те, що компанія яка опікується новим газоводом була зареєстрована у швейцарському кантоні Цуг, це просто ще одне дочірнє підприємство Газпрому.

За німецькими законами ця дочірня компанія має бути власником частини німецького шматка труби.

Цікаво, що українські експерти, на чолі з головою Нафтогазу впевнені, що така формулювання питання руйнує демократичні принципи європейського законодавства, і газовід має бути сертифікований цілком, а не шматочками.

Юрій Вітренко заявляє, "Це є насмішкою над європейськими правилами. Це не відповідає ні духу, ні букві європейського законодавства щодо сертифікації газопроводів".

Процедура сертифікації призупинена, доки основні активи та людські ресурси не будуть передані дочірньому підприємству, а Bundesnetzagentur не зможе перевірити, чи є документація, повторно подана дочірнім підприємством, як новим заявником, повною.

Коли ці вимоги будуть виконані, Bundesnetzagentur зможе відновити свою експертизу.

Обіцянки Газпрому

На початку листопада Газпром обіцяв збільшити постачання газу до Європи, проте не зробив цього. РФ продовжує зменшувати транзит газу через українську газотранспортну систему. Про це заявляють у Операторі ГТС.

Чи зможе Україна продовжити підписання договору, на думку Шмигаля, залежить від того, як поведуть себе європейські партнери, і чи зуміють домовитися про постачання з контрагентом в якого вони купують енергоресурс.

Раніше ми писали, що Німеччина пригальмувала процес сертифікації, що це означає для української ГТС.

Європейська модель енергоефективності непридатна в українських умовах, так вважає експерт з "Асоціації міст".

Економіст Кущ зазначає, що запуск або незапуск Північного потоку-2 однаково програшні для України.