В Україні поновилася дискусія з приводу мобільних номерів, які планують прив'язати до паспортних даних користувачів

Верховна Рада пропонує до 2025 року прив'язати мобільні номери українців до їх банківських карток, тим самим забезпечивши й прив'язку до паспортних даних користувачів. Відповідний законопроєкт, головна мета якого, за словами його авторів, полягає в тому, щоб захистити українців від шахраїв, вже зареєстровано на сайті парламенту; втім, наразі документ проходить стадію громадського обговорення.

"Зважаючи на те, що більшість абонентських номерів сьогодні вже "прив`язані" до конкретних осіб через банківські послуги, реєстрація у постачальників електронних комунікаційних послуг є лише формальністю. В той же час вона створить умови для застосування надійного захисту абонентів від шахрайських схем", - пояснюють автори законопроєкту.

Навіщо потрібен контракт з оператором

Таким чином у фракції "Слуга народу", нардепи від якої ініціювали прийняття згаданого закону, пропонують українцям, мобільні номери яких задіяні у фінансових чи цифрових операціях, в обов'язковому порядку оформити контракти з мобільними операторами.

У разі наявності ознак шахрайських дій, такі користувачі зможуть звернутися по допомогу до кіберполіції, співробітники якої, своєю чергою, через мобільного оператора зможуть з'ясувати, кому належить номер, власник якого підозрюється в шахрайстві.

Водночас закон, якщо його буде ухвалено, не поширюватиметься на тих українців, номери яких не пов'язані із фінансовими та цифровими операціями.

За українцями слідкуватимуть спецслужби?

Автори законопроєкту стверджують, що за нинішніх реалій прив'язка мобільного номеру до особистих даних не означає, що користувач автоматично потрапить у поле зору спецслужб, які слідкуватимуть за кожним його кроком.

"Деякі кажуть: тепер за нами будуть слідкувати спецслужби, держава тощо. 20 років тому, можливо, так би й було, але зараз ми увійшли в таку фазу цифрового суспільства, де спецслужбам взагалі не потрібно слідкувати за вашим мобільним телефоном, тому що, як правило, люди самі про себе пишуть у соцмережах", - вважає один з авторів законопроєкту, нардеп від "Слуги народу" Олександр Федієнко.

Примітно, що нинішня спроба зробити мобільні номери "іменними" - далеко не перша - влада намагалася втілити подібні ініціативи у 2012, 2014, 2017 та 2019 роках, проте попередні законопроєкти провалилися, так і не діставшись сесійної зали парламенту.

Чи поширена практика "прив'язки" мобільних номерів до особистих даних?

Нині практика "іменних" мобільних номерів розповсюджена в багатьох країнах - зокрема, в Німеччині, Польщі, Норвегії, Бельгії, Франції та Росії. Втім, чимало й країн, які від такої ініціативи відмовилися - в США, Чехії, Фінляндії, Естонії та, поки що, Україні, прив'язки мобільних номерів до особистих даних не вимагають.

Примітно, що ще у 2016 році у звіті, виданому Асоціацією операторів глобальних систем мобільного зв'язку, йшлося про те, що пропонований урядом крок навряд чи буде дієвим, оскільки шахраї просто пристосуються до нових обставин. Натомість самі користувачі отримають купу додаткових бюрократичних проблем. Крім того, існують ситуації - приміром, якщо мова йде про жертв сімейного насильства - коли анонімність мобільного номера є однією із запорук порятунку.

Нагадаємо, в Мінцифри пообіцяли появу "базових реєстрів" з ключовими даними про всіх громадян.

Нагадаємо, 21-річний хакер, який створив фейковий застосунок "Дія", отримав посаду радника заступника міністра цифрової трансформації.

Нагадаємо, фахівці з OSINT-досліджень визначили найбільш безпечні для зберігання особистих даних месенджери.