Мікроорганізми, які "привезуть" з космічних подорожей астронавти, можуть стати причиною нових руйнівних пандемій на Землі

В наш час з упевненістю можна сказати, що людство знаходиться за крок від початку ери освоєння ближнього космосу. Висадки на інші планети та астероїди вже не видаються чимось неймовірним, а у 2021 році з'явилося й поняття "космічний туризм", піонери якого вже встигли побувати на земній орбіті. Втім, вчені одразу ж схаменулися та заявили, що візити в космос загрожують біологічним забрудненням планети. Іншими словами, науковці побоюються позаземних мікроорганізмів, які, потрапивши в екосистеми Землі, можуть стати причиною виникнення нових, досі невідомих, інфекційних захворювань.

"Біологічні вторгнення є глобальною проблемою біобезпеки, яка вимагає суворих транскордонних рішень", - наголошує у своїй статті для журналу BioScience Ентоні Ріккарді з Університету Макгілла.

Ріккарді вважає, що готуватися до можливої загрози потрібно заздалегідь - для цього біологам та астробіологам потрібно працювати разом, щоб не тільки оцінити потенційний рівень небезпеки, а й придумати, як захистити планету в майбутньому. Проте, на думку вченого, захищати, можливо, доведеться не тільки Землю, а й самі позаземні мікроорганізми, оскільки вони є унікальним проявом інших форм життя.

Втім, небезпеку несуть не лише гіпотетичні віруси-прибульці: з'ясувалося, що побувавши у космосі, земні мікроорганізми здатні мутувати. Нещодавно на МКС виявили занесені астронавтами мікроби, які відмінно пристосувалися до складних космічних умов. "Впіймані" на космічній станції мікроорганізми, на щастя, не перетворилися на крихітних монстрів, здатних викликати нетипові види захворювань, але їхня здатність до неочікуваних мутацій змусила вчених насторожитися.

У зв'язку з цим виникає питання про те, як поводитимуться на поки що "стерильному" Марсі віруси та бактерії, які прилетять на Червону планету разом з колоністами. Поки що великі надії покладаються на скафандри, які мають затримати витік будь-яких забруднень. Крім того, вся техніка, яку людство відправляє на Марс, збирається з максимальними пересторогами.

А от так звану "чисту кімнату" NASA, в якій зберігаються зразки метеоритів, вберегти від біологічного забруднення не вдалося: попри високий вміст азоту і підвищений атмосферний тиск в приміщенні, які мали б запобігти виживанню в ній мікроорганізмів, земна мікросфера все ж таки пробралася в лабораторію, що, на думку вчених, може негативно вплинути на результати дослідів.

Нагадаємо, NASA запускає зонд DART, який в 2022 році спробує збити з курсу величезний астероїд.

Нагадаємо, в майбутньому за колонізацією Марсу людство може спробувати колонізувати Меркурій.

Нагадаємо, майбутньою столицею Марсу може стати Нюйва - урбаністичне місто, яке захищатиме своїх мешканців від суворих природних умов.