Вердикт органів соцзахисту населення, який стосується повернення помилково нарахованої субсидії, можна оскаржити в суді

Для отримання субсидії на комунальні послуги українці нерідко вдаються до відвертого обману, користуючись логікою "гроші ніколи не завадять". Втім, в останні роки Міністерство фінансів пильно слідкує за доцільністю призначення субсидій, в результаті чого чимало громадян втрачають право на їх отримання, а також - що буває нерідко - постають перед необхідністю повернути державі гроші.

Рішення про те, що українець повинен повернути субсидію, приймає комісія місцевого підрозділу соціального захисту. Так, повернути державі гроші потрібно, якщо:

- наявні борги за комуналку;

- в поданих документах є неправдиві дані;

- протягом 30 днів органи соцзахисту не були повідомлені про обставини, що впливають на нарахування субсидії;

- підприємець вказав нульовий дохід або дохід менше, ніж розмір мінімальної заробітної плати;

- єдиний соціальний внесок не сплачувався щонайменше три місяці;

- надані фальшиві документи;

- розмір нарахованої субсидії помилковий;

- довідка про доходи, склад зареєстрованих осіб, забезпеченість житловою площею та комунальними послугами подана із вказаними помилковими даними;

- орендар житла придбав його і приховав цей факт від органів соцзахисту.

Все це видається закономірним і доцільним, але в деяких випадках українці не згодні з вердиктом відповідних органів та намагаються відстоювати свою правоту в суді - лише протягом 2021 року таких позовів нараховується близько 500. Іноді суд справді стає на бік позивачів, оскільки система призначення субсидій в Україні далека від досконалої та нерідко дає збої.

Саме тому експерти радять: в разі отримання листа від Управління соціального захисту населення з вимогою повернути гроші, спішити із цим не потрібно (тут на боці субсидіанта виступає навіть Кабмін, який чітко визначив, що повертати субсідію потрібно виключно за рішенням суду).

Не варто і намагатися переконати УСЗН в своїй правоті навіть в тому випадку, якщо людина впевнена - органи соцзахисту помиляються. В крайньому разі можна звернутися до юриста, який допоможе написати офіційного листа, в якому буде чітко викладена вся аргументація, та окреслити майбутню лінію захисту відповідно до вимог чинного законодавства. В тому ж випадку, якщо справа все ж таки дійде до суду, подавати до нього має саме місцеве УСЗН.

Нагадаємо, українці, які користуються індивідуальними системами опалення житла, отримають право на субсидію.

Нагадаємо, перевіряти доцільність отримання субсидій українцями буде Національна соціальна сервісна служба.

Нагадаємо, Мінсоцполітики збільшило розмір субсидій для українців, які проживають у "червоних" зонах карантину.