Регулятором діяльності страхових компаній став Нацбанк, який вимагатиме дотримання низки затверджених новим законом вимог

В Україні оновили законодавство, яке регулює відносини на ринку страхування. Відповідно до умов Нацбанку, який з липня 2020 року виступає в якості регулятора цього ринку, Верховна Рада у другому читанні ухвалила відповідний законопроєкт №5315, який передбачає низку змін, що стосуються ліцензування та діяльності страхових компаній та розширює повноваження НБУ.

"Ставши новим регулятором небанківського фінансового ринку, Національний банк одним із своїх пріоритетів визначив оновлення застарілого законодавства, яке не відповідало ані потребам учасників ринку, ані запиту споживачів цих послуг", - зазначили в Нацбанку.

Таким чином, відтепер Нацбанк дозволятиме діяльність страхових компаній лише за умови дотримання ними низки положень. Зокрема, йдеться про:

  • прозору структуру власності (компанії мають надавати повну інформацію про всіх своїх власників та ключових учасників);
  • бездоганну ділову репутацію засновників;
  • задовільний фінансовий та майновий стан;
  • статутний капітал, мінімальний розмір якого має складати не менше 48 мільйонів гривень (для компаній, які не займаються страхуванням життя, статутний капітал має складати 32 мільйони гривень);
  • фінансову звітність, яку страхові компанії повинні будуть щорічно надавати НБУ разом зі звітом аудиту.

Крім того, новий закон дозволить страховим компаніям отримати одну ліцензію замість декількох, оскільки тепер Нацбанк видаватиме їх не за окремими видами страхування, а за класами. При цьому в разі виникнення ситуації, яка потребуватиме захисту інтересів клієнтів, НБУ зможе припиняти діяльність страхової компанії та призначати для неї тимчасову адміністрацію за новим чітким механізмом.

З моменту набуття чинності законом, НБУ та Кабінет міністрів матимуть 6 місяців на те, щоб узгодити із ним свої нормативні акти.

Варто зауважити, що чинний закон "Про страхування", ухвалений 25 років тому, не враховував останніх тенденцій розвитку світової фінансової інфраструктури, та потребував оновлення, уніфікації норм та створення однорідного регуляторного середовища.

Нагадаємо, з держбюджету України зникне показник запланованого річного курсу долара від Нацбанку.

Нагадаємо, для отримання чергового траншу від МВФ парламент вніс декілька змін до закону про Нацбанк.

Нагадаємо, НБУ склав інфляційний прогноз на кінець 2021 та початок 2022 року.