Для України однаково невигідні як запуск, так і незапуск газопроводу "Північний потік-2"

Новина про те, що уряд Німеччини вкотре відклав процес сертифікації "Північного потоку-2", наполягаючи на тому, що газопровід має бути зареєстрований за німецьким законодавством, чимало потішила українців. Ще б пак, адже, на думку переважної більшості, "простій" скандального газопроводу змусить Росію відновити транзит українською ГТС, що дозволить Україні без проблем пройти черговий опалювальний сезон та, як і раніше, отримувати прибутки. Такі сподівання, на думку економіста Олексія Куща - велика помилка, адже Україна однаково програє як від запуску, так і від незапуску російського газопроводу.

Річ у так званій "спотовій ціні" на газ - тобто, в ціні, за якою продається реальний товар в цей час і в даному місці на умовах негайної поставки. При запуску "Північного потоку-2" вона так і залишиться високою, оскільки формуватиметься на спотовому ринку та, через ажіотаж навколо відновлюваної енергетики і очікування високих цін на енергоресурси, матиме спекулятивний характер.

Таким чином, запускаючи "Північний потік-2" Газпром знизить заповнюваність сухопутних маршрутів, що на спотову ціну ніяк не вплине. Втім, незапуск газопроводу, попри закономірні очікування, до обвалу спотової ціни аж ніяк не призведе.

"Наша боротьба із "Північним потоком-2" базується на тому, що у випадку його блокування РФ пропорційно збільшить прокачку газу українською ГТС. Але вона не збільшить. В такому випадку незапуск СП-2, який став фетишем для деяких наших політиків, призведе лише до зростання паніки на європейському спотовому ринку. Спотова ціна в термінових контрактах - це капіталізоване очікування учасників ринку відносно наявності чи відсутності вільних обсягів газу. В такому випадку ці очікування будуть негативними, що і призведе до зростання цін на хабах...Незапуск СП-2 призведе до того, що влітку 2022 року доведеться купувати газ не по 300, а, приміром, по 1000 доларів. На обсязі в 10 мільярдів кубометрів це загрожує перевитратою 7 мільярдів доларів (25% наших золотовалютних резервів). І вся ця різниця буде покладена на споживача та\або бюджет", - підсумовує Кущ.

При цьому економіст не сподівається на те, що в ситуації "газового цугцвангу", в якій опинилася Україна, уряд та вітчизняний "Нафтогаз" зможуть діяти адекватно, а отже - в обох випадках країна, як і зазначалося, опиниться у програшному положенні.

Нагадаємо, українські "Нафтогаз" та "Оператор ГТС" візьмуть участь у процесі сертифікації "Північного потоку-2".

Нагадаємо, Україна може надавати Європі додаткові потужності з транспортування обсягів газу обсягом 50-55 мільярдів кубометрів.

Нагадаємо, президент Зеленський запропонував російському Газпрому знижку для транзиту в країни ЄС через українську ГТС.