Діяльність людини вплинула на розширення нижнього шару атмосфери, що впливатиме не тільки на клімат та погоду

Протягом останніх 40 років вчені фіксують стрімке розширення тропосфери - нижнього шару атмосфери, висота якого коливається від 7 до 20 кілометрів. Саме тропосфера містить повітря, необхідне для всього живого, тож людська діяльність безпосередньо вплинула на те, що в останні десятиліття тропосфера почала розширятися дуже швидко - приблизно на 50 метрів за 10 років. Про даний факт у своєму дослідженні повідомила група кліматологів із США.

"Це недвозначна ознака зміни структури атмосфери. Ці результати надають незалежне підтвердження, на додаток до всіх інших свідчень зміни клімату, що парникові гази змінюють нашу атмосферу", - заявив Білл Рендел, фахівець Національного центру атмосферних досліджень у Боулдері, Колорадо.

При цьому схоже, що швидкість зростання збільшується. Згідно з дослідженням, у той час, як тропопауза збільшувалася приблизно на 50 м за десятиліття в період між 1980 та 2000 роками, це збільшення прискорилося до 53,3 м за кожне десятиліття між 2001 та 2020 роками.

Руйнування озонового шару вдалося призупинити завдячуючи скороченню викидів в атмосферу, втім, тропосфера продовжує розширятися та витісняти стратосферу. Вже невдовзі це впливатиме на авіацію: так, літакам доведеться підійматися на більшу висоту заради того, щоб уникнути посиленої турбуленції у нижчих шарах тропосфери.

"На висоту тропосфери все більше впливають викиди парникових газів, попри те, що суспільство успішно стабілізувало умови у стратосфері, обмежуючи хімічні речовини, що руйнують озон", — зауважує Рендел.

Примітно, що розширення тропосфери відбувається і через природні причини - наприклад, масштабні виверження вулканів. Втім, на 80% відповідальність за це лежить все ж таки на діяльності людини.

Нагадаємо, танення льодовиків, спричинене глобальним потеплінням, вже у 2030 році загрожує затопленням деяким містам.

Нагадаємо, через глобальне потепління льодовик Тянь-Шаня може зникнути, що стане причиною нестачі питної води.

Нагадаємо, зміна клімату, згідно з найгіршим сценарієм, може призвести до вимирання людства вже через півтисячі років.