Pfizer надасть ліцензію на експериментальні ліки 95 країнам з найбіднішою економікою, серед - Україна

Попри запевняння представників МОЗ про те, що пік хвилі захворюваності на коронавірусну хворобу в нашій країні минув, невтішні цифри, які знову показують понад 20 тисяч нових випадків за минулу добу в Україні, змушують не втрачати пильності.

Але гарна новина, про те, що виробник вакцини Pfizer виготовив експериментальні ліки та підписав угоду про добровільні ліцензування свого перорального противірусного засобу від COVID-19 Paxlovid до Патентного пулу лікарських засобів, вселяє надію, що вірус траки буде подолано найближчим часом.

За умовами угоди Pfizer надасть фармакологічним компаніям формулу, за якою можна буде на місці виготовляти таблетки від коронавірусу.

У перелік країн, де будуть виробляти та продавати експериментальну таблетку від ковіду увійшло 95 найбідніших країн, серед яких і Україна.

Угода із Пулом, МРР, підтриманим ООН, є неприбутковою, та американська компанія не матиме з продажу таблеток роялті.

Основними користувачами таблеток від коронавірусу будуть країни Африки та Азії.

Не увійшли в угоду такі країні як Бразилія, Китай, Росія, Аргентина і Таїланд.

Таблетки, які будуть виготовлятися називаються дженерики - це лікарські препарати, що відтворюють оригінал.

За даними Pfizer, за допомогою пігулки можна знизити ризик важкого перебігу хвороби, особливо у людей похилого віку.

Препарат використовуватиметься у поєднанні з ритонавіром, ліками від ВІЛ, які вже доступні у вигляді дженериків.

У відповідь на оголошення Pfizer речник Народного альянсу по вакцинам і старший радник з питань захисту прав Oxfam America Роббі Сільверман сказав:

"Оголошення Pfizer про добровільну ліцензування препарату для лікування COVID-19 Paxlovid можна вітати, але це далеко не достатньо. Це означає, що мільярди людей у країнах, що розвиваються, зможуть отримати доступ до лікування за допомогою дженериків, але мільярди людей все одно залишаться без них, оскільки угода виключає багато країн, що розвиваються".

Сільверман також підняв важливе питання щодо вакцини цієї ж американської компанії,

"Pfizer може ділитися даними та інтелектуальною власністю щодо ліків, чому вони досі категорично відмовлялися робити це для своєї вакцини проти COVID-19? Можливо, відповідь криється в прибутку, який вони продовжують отримувати завдяки своїй монополії, сотні доларів щосекунди".

На початку листопада Pfizer заявив, що клінічні випробування Paxlovid демонструють зниження ризику госпіталізації із важкими симптомами на 89% серед пацієнтів із групи ризику.

Варто зазначити, що напередодні виробник ліків, Merck, оголосив про схожу угоду із МРР, яка дозволяє виробляти дженерики Мolnupiravir , це ліки які ліцензувала Велика Британія.

Угода з Пулом є незвичайними домовленостями, які визнають гостру необхідність в ефективних методах лікування, а також тиск, який зазнають виробники ліків, щоб зробити свої життєво важливі ліки доступними за дуже низькою ціною.

Виконавчий директор Патентного пулу лікарських засобів Чарльз Гор сказав, що сподівається, що дженерики препарату Pfizer будуть доступні протягом кількох місяців.

Pfizer відмовиться від роялті до того часу, поки Covid-19 класифікуватиметься Всесвітньою організацією охорони здоров'я як надзвичайна ситуація в галузі охорони здоров'я, що має міжнародне значення.

Американський виробник ліків Pfizer заявив, що продаватиме вироблені ліки, використовуючи багаторівневий підхід до ціноутворення, заснований на рівні доходу кожної країни.

У Сполучених Штатах очікується, що ціна на лікування буде близькою до тієї, за якою Merck оцінила свої ліки приблизно в 700 доларів за курс. Merck має ліцензійні угоди на свою таблетку Covid-19, Молнупіравір, більш ніж у 100 країнах.

"Нагорода" у 1000 гривень, яку пообіцяв президентом Зеленським вакцинованим українцям, буде профінансована з держбюджету.

Попри високу смертність від COVID-19, епідеміологічна ситуація в Україні починає стабілізуватися.

Глобальна криза імунізації від COVID-19. Генсек ООН запропонував кроки для вирішення проблеми.