Зеленський вчергове виразив підтримку у газовому питанню ЕС

Європа потерпає від нестачі газу. У телефонній розмові між главою української держави Володимиром Зеленським та президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн підіймалося питання газової кризи.

Зокрема Зеленський запевнив, що Україна готова робити суттєві знижки за транзит російського газу до Європи. Також, за словами Зеленського, Україна може надати підземні сховища для зберігання резервів палива, передає пресслужба глави держави.

Зеленський таким чином хоче показати позицію України та виразити підтримку у непростій ситуації, яка склалася з газом у Європі.

Варто зазначити, що Зеленський впевнений, що сертифікація газоводу «Північний потік-2» стане загрозою для європейського континенту. Тож у розмові між Урсулою фон дер Ляєн т а Зеленським були обговорені такі питання, як створення регіональної платформи, яка б сприяла зміцненню енергобезпеки.

На засіданні РНБО, наприкінці жовтня, Володимир Зеленський заявив, що Україна готова надати знижку Газпрому на транспортування газу до Європи. Було запропоновано збільшити постачання. Однак на початок листопада ситуація змінилася лише у гірший бік.

За повідомленнями представника Оператора ГТС України, Сергія Макогона, добові обсяги транзиту російського газу через українську газотранспортну систему до Європи станом на 1 листопада зменшились на 34% у порівнянні з 1 жовтня, і можуть дійти до нуля.

Своєю чергою Україна стала безкоштовно постачати газ Молдові, через його нестачу. Український уряд вважає, що газова криза у Європі виникла через дії Росії, яка призупиняє постачання газу через українську ГТС.

За словами голови Нафтогазу Юрія Вітренка, це шантаж, для сертифікування газоводу Північний потік-2.

У той же час "Газпром" знову відмовився замовляти потужності для транзиту газу до Європи через Україну та Білорусь. Ціни на газ зросли до майже $1000 за тисячу кубометрів.

Голова "Газпрому" Олексій Міллер заявляє, що "Газпром" виконує план закачування газу до підземних сховищ Європи, використовуючи різні маршрути транзиту, у тому числі через територію України.

"Наші зобов'язання щодо транзитного договору з Україною цього року будуть перевиконані", - сказав Міллер 12 листопада.

Варто зазначити, що Зеленський провів також телефонну розмову з Президентом Туреччини Реджепом Ердоганом. Під час розмови, глави держав обговорили енергетичні питання, диверсифікацію постачання енергоресурсів. Туреччина для України є стратегічним партнером у диверсифікації джерел постачання природного газу.

"Ми зацікавлені отримати доступ до LNG, що регазифікується на турецьких LNG-терміналах та отримати доступ до каспійського природного газу через транспортування територією Туреччини.В обох випадках природний газ із зазначених джерел може бути доставлений в Україну Трансбалканським трубопроводом", - йдеться у пресслужбі Оператора ГТС.

Сертифікацію "Північного Потоку -2" у Німеччині призупинено.

В Україні по-новому будуть платити за газ, чи зменшаться платіжки.

Українські "Нафтогаз" та "Оператор ГТС" візьмуть участь у процесі сертифікації "Північного потоку-2"