Світова організація торгівлі працює над створенням офіційного переліку правил для ведення електронної торгівлі

Замовлення послуг та придбання товарів онлайн давно стало буденним явищем, відповідно до чого виникла необхідність створення та уніфікації правил електронної торгівлі. З 2017 року цим займається Світова організація торгівлі, а до процесу долучилася більша частина країн-членів СОТ (в тому числі і Україна). Наразі хід роботи над створенням переліку основних правил у СОТ не афішують, втім, основні положення майбутнього документу все ж таки стали відомими для загалу.

Так, чинний на цей час проєкт тексту передбачає, що правила електронної торгівлі регулюватимуть:

  • Розвиток електронної торгівлі шляхом запровадження єдиного стандарту договорів, цифрового підпису, рахунків та платежів у електронній формі.
  • Відкритість електронної торгівлі завдяки чіткому визначенню меж відповідальності інтернет-платформ, вільному транскордонному потокові інформації, продовженню дії мораторію на електронні передачі та вільному доступу до відкритих державних даних.
  • Довіру до електронної торгівлі шляхом боротьби зі спамом та захисту персональних даних, вихідного коду та ІКТ продуктів, які використовують криптографію.
  • Конкуренцію на ринку телекомунікаційних послуг.
  • Покращення доступу до ринку інформаційно-телекомунікаційних товарів та послуг.

Крім того, уніфіковані правила мають регулювати підходи до кібербезпеки та способи нарощування потенціалу електронної торгівлі.

Приєднавшись у 2017 році до процесу розробки правил, Україна, скоріше за все, приєднається і до майбутньої угоди про електронну торгівлю. І вже на цьому етапі як уряд, так і вітчизняний бізнес зіткнуться із низкою проблем: річ у тім, що угода, зокрема, вимагатиме потенційної заборони локалізації даних, надійного захисту приватних даних та скасування цензури щодо певних російських сайтів (введеної через російську агресію в Криму та на Донбасі). Всі ці положення потребуватимуть детального обговорення та аналізу, а також потенційного введення в чинне законодавство поняття "виняток".

Є і інша проблема: приєднавшись до СОТ, Україна не отримала статусу країни з економікою, що розвивається, тож в разі прийняття угоди про електронну торгівлю вітчизняний бізнес гарантовано не отримає пільг, пов'язаних із перехідним періодом та технічною допомогою.

Єдиним виходом із двозначного становища наразі є продовження участі України в перемовинах та напрацюванні уніфікованих правил для того, щоб вчасно забезпечити умови, за яких з часом доведеться працювати бізнесу.

Нагадаємо, податкове законодавство в Україні передбачає повернення частини податку на доходи фізосіб.

Нагадаємо, в парламенті запропонували виділити 3 мільярди гривень на допомогу бізнесу, що працює в "червоній" карантинній зоні.

Нагадаємо, на думку експерта, уряд має переглянути підхід до оподаткування та зняти податковий тягар з населення, переклавши його на бізнес.