За підрахунками експертів, з низки причин економіці України доведеться дорого заплатити за перехід до "зеленої" економіки

Під час кліматичного саміту Cop26 в Глазго Україна увійшла в число країн, які погодились відмовитись від використання вугілля в енергетиці. Мета такої відмови полягає в необхідності якнайшвидше знизити вплив людини на зміни клімату та "пригальмувати" глобальне потепління, через що низці країн до 2040 року потрібно перебудувати свої економіки так, щоб "зелена" енергетика змогла в повній марі замінити "вуглецеву". Та чи впорається з таким викликом Україна, яка, наразі, вже рік не може завершити розробку Національної програми трансформації вугільних регіонів?

На думку експерта з питань податкової та митної політики В'ячеслава Черкашина, наслідки відмови від вугілля для вітчизняної економіки можуть бути непередбаченими - зважаючи лише на те, що зараз в Україні 148 шахт (враховуючи ті, що розташовані на тимчасово окупованих територіях) та близько 45 тисяч шахтарів, а економіка 60 населених пунктів у 5-и регіонах повністю "зав'язана" саме на цих видобувних підприємствах.

Але проблема безробіття для тисяч людей - це ще пів біди. Рішення, ухвалене владою на саміті в Глазго означає для України підвищення екологічного податку що коштуватиме промисловості 2,5 мільярди доларів. Як це відіб'ється на самих українцях - наразі доводиться лише здогадуватися.

Варто враховувати і так зване "приховане оподаткування", яке полягає у тому, що починаючи з 2026 року товари, при виробництві яких так чи інакше використовувалося вугілля, при експорті в країни ЄС будуть обкладатися додатковим - і досить високим - податком (так званий Сarbon Border Adjustment Mechanism або СВАМ).

"До 18 листопада 2021 року країни, включаючи Україну, ще можуть подати Єврокомісії свої зауваження/пропозиції до проєкту акту, який запроваджує СВАМ, але чи чинна влада захищатиме свого виробника? На повний зріст постають проблеми конкурентності українських товарів", - наголошує Черкашин.

Таким чином, вартість переходу України до "зеленої" економіки наразі точно невідома, але, прогнозовано, достатньо висока.

"Лише влітку поточного року вустами прем'єр-міністра було озвучено передбачувану суму інвестицій для модернізації лише енергетичного сектора — 102 млрд євро капітальних інвестицій протягом 10 років. Де їх брати, хто чи що їх здатне забезпечити? Так і бредемо навмання, даючи обіцянки та беручи на себе підвищені зобов'язання, які не здатні ні порахувати, ні виконати!", - резюмує В'ячеслав Черкашин.

Нагадаємо, значну роль в енергетичній кризі, яка охопила Європу, відіграла "зелена революція", що не виправдала сподівань, які на неї покладалися.

Нагадаємо, 10 країн Європи визнали неготовність відмовитись від атомної енергетики.

Нагадаємо, в Україні планують виробляти "зелений" водень, який постачатимуть до країн Європи.