У Німеччині відклали сертифікацію суперечливої газової мережі з РФ, "Північний поток-2"

Влада Німеччини вирішила, що будуть розглядати сертифікацію у тому випадку, якщо газогін буде зареєстровано згідно з законодавством Німеччини.

У повідомлені йдеться, що Nord Stream 2 AG зареєстрований у Швейцарському кантоні Цуг. Власники компанії планують заснувати дочірню компанію, яка має опікуватися німецькою ділянкою газогону.

"Дочірня компанія має відповідати вимогам незалежного оператора згідно із німецьким енергетичним законодавством", - йдеться у повідомленні.

Це означає, що сертифікацію відклали поки будуть владнані офіційні документи. Дочірнє підприємство повинно отримати основні фонди та персонал. Коли регулятор перевірить відповідність документів компанії вимогам німецького законодавства, сертифікацію відновлять.

Голова "Нафтогазу" Юрій Вітренко, зазначає, що Газпром починає вдаватися до юридичних "трюків".

"Газпром заявив німецькому регулятору про наміри створити дочірню компанію у Німеччині. Вона нібито буде незалежним "Північногой потіку-2", причому тільки тієї його частини, що розташована на території Німеччини", - пише голова "Нафтогазу" на своїй Facebook-сторінці.

Він вважає, що це є насмішкою над європейськими правилами.

Колишній міністр закордонних справ Павло Клімкін вважає, що Україні нема чого втішатися з цього приводу.

"Припинення сертифікації Північного потоку-2 не має нас сильно радувати. Скоріше навпаки, адже створюється окрема компанія, що відповідатиме за частину Північного потоку-2 на німецькій території і в німецьких територіальних водах. Там буде в повному обсязі діяти законодавство Євросоюзу. А от стосовно іншої частини ПП2 схоже є домовленість з європейського законодавства "з"їхати"", - зазначає Клімкін

На його думку, Німеччина з Путіним з основних енергетичних питань домовилася.

"Схоже, що домовилися без нашої участі і через нашу голову, тому хотілося б знати, як враховані наші інтереси щодо продовження транзитного контракту з газпромом та купівлі газу в ЄС. Якщо таких домовленостей немає, то нам це коштуватиме набагато більше, ніж Німеччині. Енергетика це наш слабкий ланцюг і Кремль намагатиметься зруйнувати саме його", - зазначив він. Виходом з ситуації мав би бути судовий позов від Польщі, підтриманий Україною, до Європейського суду та заперечення цього "розводу".

Михайло Гончар, президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" вважає, що щодо "Північного потоку-2" є підстави говорити не лише про гальмування сертифікації цього газогону.

На даному етапі, за словами Гончара, якщо не буде форс-мажорних обставин у гру вступлять юридичні команди прибічників та противників проєкту.

Зупинка сертифікації Північного потоку -2 відбулася під час загострення стосунків між РФ та Європою через загострення на кордоні з Білоруссю, а також на фоні підтягування російських військ до кордону з Україною.

"Подібний крок з боку німецького регулятора можна розцінювати як тимчасовий квазісанкційний режим. Росію попередили в такий спосіб", - припускає Михайло Гончар.

Варто зазначити, що наразі ціни на газ дещо знизилися порівняно із вересневими рекордами, але і надалі є в рази вищими, ніж торік.

Аналітики ринку пов’язують зростання цін на газ у Європі із бажанням Росії якомога швидше сертифікувати "Північний потік-2".

Після відкладення сертифікації "Північного потоку-2" Росія може почати формально виконувати вимоги німецького регулятора, і одночасно продовжить обмежувати поставки газу до Європи, в очікуванні похолодання.

"Нафтогаз" та ОГСТУ (Оператор газотранспортної системи України) подали заявки на участь у процесі сертифікації ПП-2, і їх було прийнято.

У своїх заявках українські компанії наголошували, що Nord Stream AG - компанія, яка повністю належить "Газпрому". Якщо її сертифікують як незалежного оператора у Німеччині, це «підірве верховенство права у Європі".

Борис Джонсон, британський прем’єр у своїй промові ,виголошеній на честь лорда-мера у Лондоні, попередив Європу, що "незабаром доведеться обирати між ін'єкціями щораз більших обсягів російських вуглеводнів через велетенські нові трубопроводи і підтримкою України та захистом справи миру й стабільності".

Лукашенко заявив, що вирішить питання з санкціями від ЄС перекриттям транзитного газу.

Українські "Нафтогаз" та "Оператор ГТС" візьмуть участь у процесі сертифікації "Північного потоку-2".

Українська ГТС здатна транспортувати в Європу додаткові обсяги газу