Українцям офіційно дозволять врегульовувати суперечки за допомогою медіатора та не звертаючись до суду

В Україні офіційно запровадять процедуру медіації, яка дозволить громадянам залагоджувати суперечки, не доводячи справу до суду. При цьому процес медіації відбуватиметься за участі спеціально уповноваженої особи - медіатора, який в цьому випадку братиме на себе роль судді. Законопроєкт, який виводить процедуру медіації в Україні на офіційний рівень, Верховна Рада ухвалила в середу, 16 листопада.

В яких випадках можна звернутись до медіатора?

Згідно з документом, процедуру медіації дозволено буде застосовувати для юридичних та фізичних осіб в ряді суперечок, які виникають у цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних правовідносинах. В деяких випадках до медіатора можна буде звернутися навіть для врегулювання кримінального провадження: зокрема, мова йде про ситуацію, коли потерпілий і підозрюваний бажають укласти угоду про примирення.

Є й виключення: так, медіаторам не дозволять врегульовувати ті суперечки, в яких залучені треті особи, на права та інтереси яких може вплинути процедура.

Таким чином, медіація прирівнюється до звернення до суду, третейського суду, міжнародного комерційного арбітражу, так і під час судового, третейського чи арбітражного провадження або під час виконання рішення суду.

Хто може бути медіатором?

Примітно, що в якості медіатора може виступати практично будь-хто - для цього особі, запрошеній врегулювати суперечку, достатньо мати вищу освіту, бути дієздатною, не мати судимостей та отримати базову підготовку у сфері медіації. Втім, сторони суперечки за спільною згодою можуть встановити до медіатора певні додаткові вимоги, які можуть стосуватися віку, освіти, практичного досвіду та фахової підготовки.

Готувати майбутніх медіаторів будуть за особливою програмою, яка включатиме як теорію, так і практику, причому сам курс складатиме не менш як 90 навчальних годин. По його закінченні медіатор отримуватиме своєрідний аналог диплому - сертифікат-підтвердження отримання ним необхідних знань та практичного досвіду.

Навіщо потрібна процедура медіації?

В Міністерстві юстиції України вважають, що надання процедурі медіації правового статусу дозволить зменшити навантаження на суди, зменшити витрати українців на адвокатів (примітно, що із вартістю послуг медіаторів у відомстві ще не визначились), прискорити процес розгляду суперечок та, зрештою, дозволятиме сторонам конфлікту обрати варіант рішення, який максимально задовольнятиме їх інтереси.

Довідково: станом на 2021 рік фактична кількість суддів у судах України становить 5327 при визначеній кількості 7304. Повноваження щодо здійснення правосуддя мають 4954 судді. Вакантними залишаються 1977 суддівських посад: з цього випливає, що суди в країні наразі перевантажені, оскільки річна кількість справ, за рік розглянутих одним суддею, перевищує 800.

Нагадаємо, в Україні презентували мобільний додаток "еСуд", який спростить користувачам доступ до процесуальних документів.

Нагадаємо, українцям пропонують стати "сповіщувачами" та повідомляти поліцію про помічені порушення ПДР за грошову винагороду.

Нагадаємо, згідно з новим законом, жорстоке поводження з домашніми тваринами каратиметься високими штрафами та кримінальною відповідальністю.