Парламент хоче створити оператора системи накопичення енергії, чи допоможе це подолати енергокризу

В Україні хочуть підвищити стабільність електропостачання та збалансувати роботу енергосистем. Народні депутати схвалили в першому читанні законопроєкт №5436-д про зміни до деяких законів в Україні щодо розвитку систем накопичення енергії.

Голова комітету з питань енергетики Андрій Герус зазначив, що необхідно застосовувати накопичувачі енергії для того, щоб видавати електроенергію у пікові періоди вранці та ввечері.

Зараз, за словами Геруса, вироблення електроенергії з вітру або сонця обмежується, а виробникам нараховується компенсація за так званим «зеленим тарифом».

Юрій Камельчук, під час представлення законопроєкту, зазначив, що в Україні відсутня база законів, яка регулює встановлення та функціонування електроакумулюючих систем. А новий законопроєкт дозволить збалансувати ринок.

У законі пропонують:

Створити нового учасника, а саме - Оператора системи накопичення енергії, визначити його права та обов'язки.

Врегулювати питання ліцензій щодо діяльності з накопичення енергії, а також можливості використання систем накопичення енергії споживачами.

За словами Камельчука, накопичувачі енергії будуть забезпечувати електричну енергію в окремі будинки та цілі мікрорайони. Він зазначає:

"Підприємство приватні будинки зможуть стати частиною енергосистеми України. Це дозволить у час, коли українська енергосистема перевантаєена, зранку та ввечері, зняти проблему для себе та інших споживачів".

Оптимізувати виробництво енергії хочуть за допомогою графіка навантаження на електростанцію та усі електроенергетичні системи.

Варто зазначити що вироблення електроенергії з вітру або сонця обмежуються в пікові періоди. А непрогнозовані погодні умови ускладнюють роботу.

Депутати пропонують Оператору слідкувати та регулювати накопичувану енергію для подальшого її продажу, надання допоміжних послуг чи надання послуг з балансування.

Метою законопроєкту є оптимізація виробництва електроенергії завдяки вирівнюванню графіка навантаження як на електростанцію, так і на інфраструктуру.

У законопроєкті зазначається, що "Оператор системи передачі має право володіти, закуповувати, управляти та експлуатувати системи накопичення енергії у випадках, коли вони є повністю інтегрованими елементами мережі і Регулятор надав на це свою згоду". У інших випадках оператору забороняється продавати накопичувальну електроенергію.

Також законотворці дали можливість виробникам також накопичувати енергію, додавши до закону такий абзац:

"Виробникам електричної енергії, яким встановлено "зелений" тариф або які за результатами аукціону набули право на підтримку, дозволяється накопичувати енергію, вироблену на власних електроустановках, без отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з накопичення енергії".

Але у разі, якщо потужність, з якою здійснюється відпуск електричної енергії, не перевищує встановлену потужність електроустановок такого виробника.

Економіст розбирався чи варто виконувати Україні зобов'язання, які дав Зеленський на кліматичному саміті.

Через нестачу вугілля на ТЕС Україна запросила аварійне постачання електроенергії з Білорусі.

10 країн Європи визнали неготовність відмовитись від атомної енергетики.