В парламенті почали обговорювати повернення державного регулювання цін на деякі групи товарів

Під час наради комітету з питань економічного розвитку, очільниця підкомітету з питань регуляторної політики Ганна Лічман запропонувала встановити державне регулювання на соняшникову олію. Про це йдеться на порталі Верховної Ради.

Причиною такої пропозиції від нардепа стала неспроможність ринку врегулювати ціну на олію.

Лічман зазначила, що ні держава, ні ринок не змогли відрегулювати ціну на олію. В результаті, за літр товару українці платять 60-70 грн.

"На жаль, ринок не зміг врегулювати ціну. Сьогодні ми отримали багато підтверджень того, що і держава не змогла врегулювати вартість цього важливого товару", - заявила народний депутат.

Вона запропонувала встановити державне регулювання ціни на олію. Для цього уряд має занести олію у перелік соціально значущих товарів.

Варто зазначити, що державне регулювання ціни здійснюється через декларування роздрібної ціни, якщо вона збільшилася на понад 5%.

Нагадаємо у травні поточного року Кабмін вніс до переліку соціально значущих товарів - гречку, цукор, пшеничне борошно вищого ґатунку, макаронні вироби (вермішель із борошна вищого ґатунку), пастеризоване молоко в плівці жирністю 2,5%, житньо-пшеничний хліб, яйця категорії С1, тушку курячу, мінеральну воду без газу, вершкове масло жирністю 72,5%.

Згідно з постановою Кабіну, підприємці, які хочуть підвищити ціну на свою продукцію більше ніж на п’ять відсотків мають задекларувати цю ціну на офіційному сайті Держпродспоживслужби.

Влітку поточного року, ціни в Україні на соняшникову олію були майже вдвічі дорожчими за ту саму олію у країнах Євросоюзу.

"Соняшник росте та переробляється в Україні, а українці сплачують за олію більше, ніж у Франції. Ця ситуація потребує втручання держави з урахуванням того, що ми сьогодні почули", - наголосила Ганна Лічман.

За даними Держстатистики, у порівнянні з минулим роком в період з січня по жовтень, ціна на цей продукт зросла на 69%.

Україна є лідером серед країн світу за обсягами експорту. Торік експортна виручка за олію соняха склала $5,3 мільярда.

На думку деяких експертів, ціна за літр олії може сягнути за 100 грн – майже чотири долари. У той же час експортна ціна олії – 1,2 долара.

Як виявили українці, які подорожують країнами ЄС, українська олія на полицях супермаркетів у Австрії, Нідерландах, Туреччині, Польщі набагато дешевша, ніж у вітчизняних супермаркетах. Наприклад у Австрії за 1 літр (а не за 800 мл як фасують в Україні) треба заплатити лише 40 грн.

"Але є й дорога олія преміального сорту по 3 євро та марки "біо" за 5 євро за літр", - розповідає Василь Короткий. Тобто, 95 – 160 гривень за 1 літр.

У Нідерландах олію можна придбати за 55 грн, у Туреччині за 53 грн, а у Польщі 50-60 грн за літр.

Ціни на олію у супермаркеті Німеччини. Фото: скріншот Уніан

Варто зазначити, що українці надають перевагу соняшниковій олії, проте цінова політика схиляє до того, щоб поступово переходити на оливкову, адже вона принаймні корисніша за соняхову. Виробники якої почуваються монополістами на українському ринку.

"Основний принцип ринкової економіки - конкуренція між компаніями та підприємцями за клієнта веде до інновацій, інвестицій, зниження цін. Коли конкуренція не працює - тоді інновацій та інвестицій менше, ціни вище, а виробництво та споживання падають. В таких випадках може бути виправдане державне регулювання", - написав Милованов.

Чому українцям не варто чекати здешевлення соняшникової олії.

Україна подолала пік інфляції та почне знижуватися, прогнозує Нацбанк.

Чому економіка Україні сповільнить розвиток у 2022 році, звіт НБУ.