Україна купуватиме зброю та військову техніку за трирічним планом, який прийшов на зміну застарілому "держоборонзамовленню"

В Україні набув чинності закон, який дозволяє державі втілити сучасну практику при закупівлі зброї та техніки для ЗСУ. Відтак поняття "держоборонзамовлення" остаточно відходить у минуле: на зміну йому прийдуть закупівлі за трирічним планом, який розроблятиме уряд. Переваги нового формату в тому, що оборонні закупки будуть більш відкритими для громадськості.

Головними перевагами нового закону є те, що він унормовує закупівлі: так, зменшення засекреченості зробить процедуру більш прозорою, а значить - дозволить збільшити конкуренцію в сфері оборонки. Крім того, для потенційних постачальників буде створено електронний реєстр, потрапити в який можна буде за чіткими та зрозумілими критеріями - тобто, за співвідношенням ціна\якість. Система ціноутворення буде замінена на ринкову (заради залучення інвесторів), а імпортна зброя та техніка купуватимуться за єдиною процедурою, що дозволить залучати до процесу міжнародні спеціалізовані організації (зокрема - НАТО). Примітно, що при цьому цінова перевага (до 10%) буде віддаватися вітчизняному виробникові.

Що ж до закордонних постачальників, які побажають розмістити свої виробництва в Україні, то тут закон передбачає певні пільги: їм буде віддаватися перевага перед конкурентами. Перевага віддаватиметься також і тим постачальникам, які забезпечують більш вигідні умови утримання, сервісу і ремонту поставленої продукції.

Новий закон впроваджує критерій "життєвий цикл", який застосовуватиметься до озброєння, військової і спеціальної техніки. Крім того, він передбачає поступовий перехід до державного підтвердження якості на основі підходів, що використовуються у відповідних стандартах НАТО.

На додачу до всього, закон визначає порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель. Перехід на нові процедури суттєво наближає Україну до стандартів країн-членів НАТО.

Варто зауважити, що закон не стосуватиметься державних контрактів, які були укладені до набуття ним чинності - до повного їх виконання закупівлі будуть проводитися за старою процедурою. Крім того, оборонні закупівлі, здійснені через міжнародні організації (їх перелік затвердив Кабінет міністрів) також не підлягають регулюванню даним законом.

Нагадаємо, 40-мільярдна українська космічна програма передбачає створення супутників із розділенням в 0,5−1 метри, які слугуватимуть для потреб розвідки та ЗСУ.

Нагадаємо, на "Київському бронетанковому заводі" завершили роботу над першим зразком БТР-4КШ-Т, призначеної на експорт до Таїланду.

Нагадаємо, КБ "Південне" пропонує озброїти ЗСУ вітчизняними зенітно-ракетними комплексами "Кільчень".