Україна купуватиме зброю та військову техніку за трирічним планом, який прийшов на зміну застарілому "держоборонзамовленню"
В Україні набув чинності закон, який дозволяє державі втілити сучасну практику при закупівлі зброї та техніки для ЗСУ. Відтак поняття "держоборонзамовлення" остаточно відходить у минуле: на зміну йому прийдуть закупівлі за трирічним планом, який розроблятиме уряд. Переваги нового формату в тому, що оборонні закупки будуть більш відкритими для громадськості.
Головними перевагами нового закону є те, що він унормовує закупівлі: так, зменшення засекреченості зробить процедуру більш прозорою, а значить - дозволить збільшити конкуренцію в сфері оборонки. Крім того, для потенційних постачальників буде створено електронний реєстр, потрапити в який можна буде за чіткими та зрозумілими критеріями - тобто, за співвідношенням ціна\якість. Система ціноутворення буде замінена на ринкову (заради залучення інвесторів), а імпортна зброя та техніка купуватимуться за єдиною процедурою, що дозволить залучати до процесу міжнародні спеціалізовані організації (зокрема - НАТО). Примітно, що при цьому цінова перевага (до 10%) буде віддаватися вітчизняному виробникові.
Що ж до закордонних постачальників, які побажають розмістити свої виробництва в Україні, то тут закон передбачає певні пільги: їм буде віддаватися перевага перед конкурентами. Перевага віддаватиметься також і тим постачальникам, які забезпечують більш вигідні умови утримання, сервісу і ремонту поставленої продукції.
Новий закон впроваджує критерій "життєвий цикл", який застосовуватиметься до озброєння, військової і спеціальної техніки. Крім того, він передбачає поступовий перехід до державного підтвердження якості на основі підходів, що використовуються у відповідних стандартах НАТО.
На додачу до всього, закон визначає порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель. Перехід на нові процедури суттєво наближає Україну до стандартів країн-членів НАТО.
Варто зауважити, що закон не стосуватиметься державних контрактів, які були укладені до набуття ним чинності - до повного їх виконання закупівлі будуть проводитися за старою процедурою. Крім того, оборонні закупівлі, здійснені через міжнародні організації (їх перелік затвердив Кабінет міністрів) також не підлягають регулюванню даним законом.
Нагадаємо, КБ "Південне" пропонує озброїти ЗСУ вітчизняними зенітно-ракетними комплексами "Кільчень".