"Укрпошта" планує придбати банк за 260 мільйонів гривень та надавати фінансові послуги клієнтам

Давня мрія керівництва "Укрпошти" - купівля власного банку - здається, нарешті здійсниться: у власність відомства має перейти АТ "Альпарі банк" вартістю 260 мільйонів гривень. Відповідних домовленостей між "Укрпоштою", Кабміном та Міністерством інфраструктури вже досягнено, на черзі - дозвіл від Національного банку, повідомляє видання LIGA.net із посиланням на власні джерела в уряді.

Розмови про те, що "Укрпошті" потрібен власний банк, велися з 2016 року. З моменту свого призначення на посаду генерального директора відомства Ігор Смілянський наполягав: "Укрпошта" повинна отримати право надавати фінансові послуги українцям, особливо тим, що проживають "в глибинці" та змушені долати десятки кілометрів до найближчого банківського відділення. У випадку переведення роботи "Укрпошти" в режим "поштового банку" такі українці отримали б можливість керувати своїми заощадженнями просто у поштовому відділенні, а сама "Укрпошта" отримала б додаткову фінансову ліквідність і, зрештою, збільшила б свої доходи на 16 мільйонів гривень вже до 2025 року.

На перший погляд, ідея виглядає корисною та своєчасною. Втім, в НБУ, який досі гальмував процес її реалізації, має свій погляд на стан речей: справа в тому, що в разі купівлі "Укрпоштою" власного банку, дана фінансова установа не буде контролюватися Регулятором, а відтак - заощадження громадян можуть бути використані будь-яким (в тому числі - і незаконним) чином.

Очевидно, що на даному етапі між всіма учасниками процесу досягнуто певної угоди, оскільки наразі НБУ ставиться до купівлі банку нейтрально. Разом з тим, думки експертів щодо доцільності такої покупки, розділилися. В той час, як одні вважають, що в якості п'ятого державного банку "Укрпошта" зможе залучити мільйони клієнтів (в тому числі - сільське населення) та вийти на новий рівень, критики побоюються, що відомство просто "прогорить" через свою ініціативу.

Зокрема, фінансовий аналітик Олексій Кущ вказує на те, що зараз у "Укрпошти" вистачає інших проблем: відомство досі не може гарантувати якісних послуг, його ринкова доля не росте; до того ж "Укрпошта" обтяжена необхідністю виплачувати борги по випуску корпоративних облігацій.

"Загалом, саме час купувати банк. Хоча, в цьому випадку, банк в руках будь-якої нашої держкомпанії може перетворитися на певний аналог "гранати" в руках у родича Homo sapiens", - зауважує Кущ.

При цьому експерт переконаний - "злиття" "Укрпошти" та "Ощадбанку" у поштово-ощадний холдинг було б набагато ефективнішим, оскільки дозволило б оптимізувати штатний склад та кількість відділень, які потребують утримання.

"Приблизно за 3-5 років новий поштово-банківський холдинг України міг би зайняти лідерську позицію на ринку вкладів населення та істотно потіснити основних гравців на ринку безготівкових розрахунків, а також внутрішніх та міжнародних відправлень, а його акції стали б надійним інструментом для розміщення активів недержавних пенсійних фондів. Можливо, тоді Україна змогла б розмістити свій рекордний випуск акцій на міжнародних ринках", - переконаний Олексій Кущ.

Нагадаємо, законопроєкт, згідно з яким українців змусять надавати ІНН при отриманні закордонної посилки, стривожив поштових операторів.

Нагадаємо, американська компанія Cargill надасть Україні кредит у розмірі 250 мільйонів євро.

Нагадаємо, в парламенті запропонували виділити 3 мільярди гривень на допомогу бізнесу, що працює в "червоній" карантинній зоні.